Vitamíny bez cenzury

Kobalt – prevence proti anemii

Vejce.jpg

Věděli jste, že kobalt je součástí vitaminu B12 neboli kobalaminu?

Základní informace

Kobalt patří mezi stopové prvky, které jsou v lidském organismu zastoupeny ve velmi malém množství, ale přesto mají pro správné fungování lidského organismu zásadní význam. Kobalt je součástí mnoha životně důležitých látek.  

Funkce v organismu člověka

Nejdůležitější funkcí kobaltu v lidském organismu je jeho účast na stavbě vitaminu B12. Jiný název pro vitamin B12 je kyanokobalamin, kde můžeme v kořenu slova nalézt spojitost s touto minerální látkou. Vitamin B12 je jediná sloučenina kobaltu, která je nezbytná pro život. Více podrobných informací o tomto vitaminu se můžete dočíst v kapitole Vitamin B12.

Doporučený denní příjem

Dle přílohy č. 5 k vyhlášce č. 225/2008 Sb. doporučená denní dávka (DDD) kobaltu není stanovena.

Projevy nedostatku

Vzhledem k souvislosti kobaltu s vitaminem B12, jsou projevy nedostatku kobaltu obdobné jako projevy nedostatku vitaminu B12. Jedná se především o poruchu tvorby červených krvinek a následnou anémii. Při neléčené situaci může dojít až k závažným neurologickým poruchám, které, pokud trvají dlouho a nejsou řešeny, mohou být irreverzibilní (nevratné).

Nejdůležitější přírodní zdroje

Kobalt se nachází především v potravinách živočišného původu – mase, vnitřnostech, rybách, vejcích, mléku a mléčných výrobcích. Proto by si především vegani a vegetariáni měli hlídat, zda mají dostatečný přísun kobaltu a vitaminu B12.

Toxicita

Toxické působení kobaltu je známé, avšak vyskytuje se velmi zřídka. Kobalt se teoreticky může do organismu dostat v extrémně vysoké koncentraci vdechováním prachu nebo aerosolu, při dlouhodobém kontaktu s pokožkou nebo v extrémních případech v potravě. Příznaky otravy se pak projeví obvykle po několika týdnech nebo i měsících, pokud je organismus trvale vystaven extrémním dávkám kobaltu. Z těchto důvodů se otravy kobaltem prakticky nevyskytují, mohou se výjimečně vyskytnout pouze v průmyslových provozech. Pravděpodobnost, že by došlo k předávkování kobaltu z potravy je velmi nízká. Teoreticky se může tato otrava projevit nevolností, zvracením a při dlouhodobém příjmu se mohou objevit problémy se štítnou žlázou, neurologické problémy nebo zvýšení krevní hustoty.  

 

--- konec článku ---

Doporučené produkty