Vitamíny bez cenzury

Oregano – bylina, kterou si zamilujete

Oregano.jpg

Věděli jste, že oregano je jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik?

Základní informace

Oregano, česky dobromysl obecná, latinsky Origanum vulgare L., je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých, která se hojně využívá jako koření i pro její blahodárné léčivé účinky.

Dobromysl obecná je vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina vysoká 20–90 cm. Lodyha je načervenalá a čtyřhranná a výběžky jejího oddenku dřevnatějí. Vstřícné listy mají krátký řapík, jsou vejčité a celokrajně nebo nezřetelně vroubkované. Spodní jsou největší, k vrcholu se zmenšují. Květenství jsou vidlanovité laty shlukující se v hlávku. Květenství tvoří až 25 nachově růžových květů, které jsou drobné velikosti. Koruna má trojcípý dolní pysk a vykrojený pysk horní. Kalich je trubkovitě zvonkovitý. Dobromysl kvete v červenci až září. Celá rostlina příjemně aromaticky voní, čehož se využívá zejména při využití jako koření. Plodem rostliny je tvrdka.

Na území České Republiky se oregano vyskytuje poměrně často, zejména v teplejších oblastech. Nejčastěji roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách, na slunných stráních a na mělkých, spíše alkalických půdách. Velmi často se také cíleně pěstuje jako bylinka v zahrádkách.

Původem pochází oregano z oblasti Středomoří, kde se pěstovalo již od antických dob. Velmi rychle se začalo rozšiřovat i do ostatních oblastí Evropy. Původní rozšíření bylo také v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém východě, Íránu, jižní Číně nebo na Tchaj-wanu. Postupně bylo pěstování oregana zavlečeno i do severní Ameriky.

Nať oregana se používá zejména jako koření, typické je např. jako koření na pizzu nebo součást provensálského koření. Chuť je podobná majoránce, velmi výrazná. Sbírá se kvetoucí nať, přítomnost plodů je nežádoucí.

Účinky v organismu člověka

Již naši dávní předkové dobře znali a využívali léčivé účinky oregana. Obsahuje celou řadu látek, které mají různorodé pozitivní účinky na lidský organismus a mohou nám pomoci při léčbě mnoha onemocnění. V léčitelství se oregáno také nazývá jako červený čaj. Můžete jej konzumovat čerstvé, nebo sušené, přidávat do jídla jako koření, připravit oregánový čaj, oregánový olej apod. Jako doplněk stravy bývá ve formě oleje s dávkováním kapátkem, nebo pro přesnější dávkování, komfortnější a jednodušší užívání ve formě želatinových kapslí.

Mezi hlavní účinné složky, které oregano obsahuje patří silice (především thymol a karvakrol), třísloviny, hořčiny, taniny, těkavý olej, gumopryskyřice a antioxidanty. Základní účinky aktivních látek jsou protizánětlivé, antibakteriální, antimykotické a protiparazitární. Oregano posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a podporuje správnou funkci imunitního systému. Droga je silným prostředkem uvolňujícím křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum).

Onemocnění, při kterých má oregano podpůrný účinek:

  • kvasinková onemocnění – kandidózy, plísňová onemocnění, bakteriální infekce,
  • kašel, plicní onemocnění, zahlenění, nemoci průdušek,
  • nespavost, nervozita,
  • žaludeční potíže, poruchy trávení,
  • plynatost, flatulence,
  • zácpa, průjem - zlepšení konzistence stolice,
  • nepravidelná menstruace, menstruační křeče,
  • revmatoidní artritida,
  • kožní nemoci,
  • rýma, chřipka, nachlazení.

Zdroj: www.youtube.com

Současné vědecké poznatky dokazují, že oreganový olej má silné antibakteriální, antimykotické, antiparazitární a antioxidační vlastnosti. Za tyto unikátní vlastnosti zodpovídá především vysoký obsah fenolických monoterpenů - thymolu, karvakrolu a eugenolu. Tyto látky dokáží inhibovat mikroorganismy pomocí celé řady různých mechanismů. Základ antimikrobiálního působení fenolických monoterpenů se vysvětluje toxickým působením na proteiny, které jsou přítomny v buněčných membránách, čímž dochází k narušení struktury a funkce buněčných membrán. Dalším mechanismem působení je negativní ovlivnění funkce enzymů, včetně těch, které ovlivňují produkci energie a syntézu strukturálních komponent mikroorganismů. V neposlední řadě působí aktivní látky oreganového oleje destrukci a/nebo inaktivaci genetické informace mikroorganismů, čímž je zajištěna jejich neschopnost se dále rozmnožovat.

Historie

Oregano je velmi známým kořením i léčivou bylinkou již od nepaměti. Už staří Egypťané ho využívali na své náboženské obřady a riruály a zároveň ve starém Egyptě bylo používáno jako lék a dezinfekční přípravek. V antickém Řecku zase tuto bylinku považovali za symbol radosti, štěstí a lásky. V několika dávných kulturách byla dobromysl vysazována na hroby zesnulých a věřili, že právě oregáno pomůže duším odpočívat v pokoji. Do Evropy ho dovezli arabští doktoři, který ho používali na mnoho neduhů a nemocí, především pak na léčbu migrény a bolení hlavy a nadměrné nervozity.

Oreganu jsou od nepaměti přisuzované léčebné účinky ovšem ani v kuchyni nemá toto koření žádnou krátkou historii. Na přípravu a dochucování jídel ji používali staří Egypťané i Římané. Dnes je dobromysl nejvíce spojována s italskou kuchyní. Ovšem ani další středozemní kulináři si to bez ní už nedovedou představit.

Doporučený denní příjem

Vzhledem k velmi širokému sortimentu přípravků z oregana, v nejrůznějších formách a koncentracích je poměrně obtížné přesně stanovit doporučený denní příjem, který legislativně stanoven není. Oregano je všeobecně považováno za bezpečnou bylinu, pokud je podávána dětem starším 3 let dle doporučeného dávkování výrobce. Využití oregana je široké, a to jak zevně (oreganový olej v kapkách na zevní použití – na pokožku), tak i vnitřně (ve formě kapslí nebo tobolek). Těhotné a kojící ženy by se před užíváním oregana měly poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Léčivé účinky oregana lze využít v mnoha formách – tinktura, sirup, kapsle, tobolky, tablety nebo jako koření. U doplňků stravy doporučujeme tyto přípravky nakupovat pouze v renomovaných obchodech se zdravou výživou, bylinářstvích nebo lékárnách. Zajistíte si tak maximální možnou kvalitu užívaného přípravku. Vždy dodržujte doporučené dávkování dle návodu od výrobce.

Léčebné dávky oregana by měli být ideálně užívány po konzultaci s vaším ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám užívání oregana způsobí menší zdravotní komplikace (jako je například nespavost, alergické příznaky nebo zažívací potíže) snižte podávanou dávku nebo vysaďte přípravek úplně. Když se Vaše zdravotní potíže nezlepší v průběhu dvou týdnů nebo se naopak Vaše potíže zhorší, informujte o tom svého lékaře.

Doporučená denní dávka oregana se liší dle formy přípravku, síly použité suroviny a technologie zpracování. Obvykle se udává jako doporučená denní dávka 50 až 100 mg oreganového oleje. Doporučené dávkování vždy závisí od výrobce. Vždy se řiďte doporučeným dávkováním na Vašem přípravku, případně dle rad vašeho ošetřujícího lékaře nebo lékárníka.

Původ, výskyt a pěstování

Prapůvod má oregano pravděpodobně v arabských státech, kde bylo hojně využíváno především pro jeho léčivé účinky. Velmi oblíbené bylo i ve starém Egyptě a Řecku a postupně se rozšířilo po celé jižní a střední Evropě. V těchto oblastech se hojně vyskytují i plané druhy.

V současnosti se oregano vyskytuje téměř po celém světě – běžně ji najdeme v Evropě, především jižní a střední, v Asii i severní Americe. V České republice se vyskytuje především v teplejších a nižších oblastech, ale byla zaznamenána také v Krkonoších v nadmořské výšce kolem 750 m.n.m.

Oreganu se nejlépe daří v teplejších oblastech, na loukách a stráních plných slunce. Ideální je pro ni především mírné klimatické pásmo.

Pěstování oregana je velmi jednoduché a v našich klimatických podmínkách to zvládne opravdu každý. Rostlinku můžete pěstovat na zahrádce i doma na okně v květináči. Oregano můžeme vypěstovat ze semínek – je ovšem potřeba počítat s tím, že to je poměrně zdlouhavé. Nebo si můžeme zasadit rovnou koupené sazeničky. Pro dobromysl je ideální spíše suchá a dobře propustná hlinitopísčitá vápenitá zemina. Stanoviště na zahrádce je ideální teplé a světlé, ale výborný je i polostín. Asi jednou za 14 dní se doporučuje přihnojit. Oregano vyžaduje pravidelnou zálivku, ale dávejte pozor na přelití – při přemíře vlhkosti mohou kořínky snadno uhnívat. Doporučuje se pravidelné zaštipování, abyste zabránili kvetení a docílili maximálního rozvětvení rostliny.

Nať se sklízí od června do září, ideálně za slunného počasí a suší se zavěšená v dobře větrané místnosti. Správně usušená nať se pozná podle toho, že se lehce zlomí. Pro skladování sušené drogy je nejlepší plátěný pytlíček a doporučuje se skladovat bez stonku – lodyhy. Oregano lze používat sušené nebo ho také zmrazit. Skladování oregana je vhodné jen jednu sezonu, protože po delším čase snadno vyčichne a není již účinné.

Toxicita

Nejsou známé žádné vedlejší efekty nebo interakce s jinými léky, doplňky stravy nebo léčivými rostlinami. Ve výjimečných případech je možná alergická reakce. Pokud se po užívání oregana vyskytnou jakékoliv neobvyklé reakce, přestaňte přípravek užívat a poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Těhotné a kojící ženy by se před užíváním oregana měly poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro oregano používat následující tvrzení.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare L.)

  • podporuje:
    • normální trávení,
    • normální funkci střevního traktu,
    • normální funkci žaludku.
  • má antioxidační vlastnosti.

Zajímavosti

  • Oregano, to skutečné pravé s maximálně silnou chutí, vypěstujete jedině na vápencových skalách ve středomoří. Tam má skutečnou sílu. U nás získáme jen průměrně silné koření v teplých částech země.

Zdroj: www.youtube.com
  • Název oregano pochází ze španělštiny, odvozením z něho vznikl název latinský. Ani jeden nám ovšem o této bylince nic bližšího neříká.
  • České pojmenování dobromysl je už konkrétnější. Jídla kořeněná dobromyslí přináší dobrou náladu, rozveselují mysl.
  • Podobně smýšlejí i Řekové, jejich „origanum“ znamená v překladu „potěšení z hor“.
  • Nezastupitelná je v italské kuchyni při přípravě pizzy a špaget.
  • Ve Francii je součástí známého provensálského koření.
  • V Mexiku pak chilli koření, nelze bez ní připravit pravé chilli con carne.
  • Přidává se do mletých mas a gulášů, rizota, k dochucení masitých jídel a salátů.
  • Chcete mít velmi silné a chutné koření? Pěstujte dobromysl na rozpáleném místě zahradysbírejte ji kolem jedenácté hodiny dopoledne za plného slunce. Tehdy obsahuje maximum silic!
  • Dobromysl byla dříve známá i pod označením svatojánské kvítí. Trhala se z kraje léta na svátek svatého Jana.

--- konec článku ---