Vitamíny bez cenzury

Hesperidin - citrusový hrdina ve světě zdraví

hesperidin3

Věděli jste, že malá sklenice pomerančové šťávy obsahuje průměrně 75 mg hesperidinu?

Základní informace

Hesperidin je typ bioflavonoidu, který se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech, zejména v pomerančích, mandarinkách a grapefruitech, a to hlavně v jejich bílé vnitřní části slupkyv membránách dělících jednotlivé části ovoce. Tato látka patří do širší skupiny flavonoidů, které jsou známé pro své antioxidační a zdraví prospěšné vlastnosti.

Chemicky je hesperidin známý jako 7-rutinosid hesperetinu. Hesperetin je aglykon hesperidinu, což znamená, že hesperidin se stává hesperetinem po odstranění cukerné části. Tento proces se nazývá hydrolýza a je důležitý pro biologickou dostupnost hesperidinu v těle.

Hesperidin má řadu potenciálních účinků na lidské zdraví, často se používá jako součást doplňků stravy a jeho výzkum se nadále rozvíjí ve snaze lépe pochopit jeho účinky a potenciální využití v medicíně a zdravotnictví.

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com

Funkce v organismu člověka

Hesperidin je přírodní látka, která se nejčastěji vyskytuje v kombinaci s dalšími látkami, které mají podobné vlastnosti. Jedná se například o diosmin, rutin, výtažek z kaštanu koňského a jiné.

Jednou z důležitých funkcí hesperidinu je buněčná antioxidační obrana a snižování peroxidace lipidů. Citrusové flavonoidy působí jako lapače volných radikálů, zhášeče kyslíku a antioxidanty, které podporují celkové zdraví buněk.

Flavonoidy jsou celkově považovány za užitečné při prevenci vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, aterosklerózy, zánětu tkání a dalších.

Hesperidin pomáhá lépe fungovat krevním cévám. Pomáhá zvyšovat napětí cévní stěny a odolnost cév. Je používaný jako venotonikumvazoprotektivum. Jedná se o látky, které zvyšují tonus žilních stěn a chrání cévy před poškozením.

Rovněž může pomoci snížit vysoký krevní tlak a také snížit markery zánětu. Studie dokazují schopnost flavonoidů snižovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu. Jejich konzumace nabízí prevenci proti ateroskleróze.

Vzhledem ke své schopnosti snižovat zánět se také používá ke zvládání některých symptomů menopauzy a PMS, jako jsou návaly horka a zadržování tekutin. Některé studie zjistily, že kombinace hesperidinu a vápníku může být účinná při zachování zdraví kostí u žen po menopauze. Může také podporovat zdravé krevní cévy a může bránit srdečním onemocněním, které jsou hlavní příčinou úmrtnosti u žen po menopauze.

Podle některých studií existují důkazy, že hesperidin vykazuje neuroprotektivní účinky. Může pomáhat při zachování funkci nervových tkání a při ochraně před neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova, Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza.

Tato fenolická sloučenina může prospívat kognitivním funkcím díky své schopnosti chránit mozek a neurony před oxidačním stresem a zánětem. To může vést ke zlepšení průtoku krve mozkem, kognitivní a paměťové výkonnosti.

I když tato sloučenina nebyla tak rozsáhle studována jako některé jiné bioflavonoidy, existují studie, které dokazují schopnost hesperidinu pomoci zvládat následující stavy:

  • Vysoký krevný tlak
  • Hemoroidy
  • Křečové žíly
  • Špatná cirkulace
  • Zadržování tekutin
  • Příznaky menopauzy jako návaly horka
  • Příznaky PMS
  • Alergie
  • Infekce dýchacích cest a dutin
  • Ztráta kognitivních funkcí u starších dospělých
  • Markery související se zánětem a poškozením volnými radikály, jako jsou ty, které mohou přispívat k onemocnění srdce, cukrovce nebo rakovině

Historie

Název Hesperidin pochází z řecké mytologie, konkrétně z „Hesperid“, což jsou nimfy západu slunce a večera, které opatrují zahradu s božskými zlatými jablky na západním okraji světa, poblíž hory Atlas. Tyto jablka byla považována za zdroj nesmrtelnosti a byla vysoce ceněná mezi bohy.

Je pravděpodobné, že hesperidin byl pojmenován podle Hesperid z několika důvodů:

  • Spojení se slunečními klimaty – Hlavním zdrojem hesperidinu jsou citrusové plody, které jsou typické pro teplé a slunečné oblasti. Podobně jako zahrada Hesperidin, která byla spojena s teplým, slunečním a idylickým prostředím.
  • Cennost a přínosy – Zlatá jablka byla vysoce ceněná pro svou nesmrtelnost a jedinečné vlastnosti. Analogicky hesperidin může být považován za „zlaté jablko“ v oblasti přírodních zdravotních přínosů.
  • Exotický původ a kouzlo – Příběh o Hesperidách má nádech exotiky a tajemství. Obdobně hesperidin, objevený v exotických plodech, byl v době svého objevu vnímán jako tajemná a zázračná látka.

Toto pojmenování hesperidinu tedy odráží nejen původ, ale i jeho vnímání jako cenné a magické složky přírody. V té době bylo běžné, že nově objevené chemické látky byly pojmenovány s odkazy na mytologii nebo exotické lokality, aby vyvolali pocit záhadnosti a významu.

Hesperidin byl poprvé izolován v roce 1828 francouzským chemikem Lebretonem. Tento objev byl významným milníkem v chemii přírodních produktů, protože byl jedním z prvních případů, kdy byla izolována čistá látka z rostlinného materiálu.

Po jeho objevu se hesperidin stal předmětem zvýšeného zájmu vědců, kteří se snažili pochopit jeho chemickou strukturu a potenciální účinky. Ve 20. století bylo zjištěno, že hesperidin patří do třídy sloučenin známých jako bioflavonoidy. S narůstajícím zájmem o přírodní a alternativní léčebné metody se hesperidin začal objevovat jako složka v mnoha doplňcích stravy.

Doporučený denní příjem

U hesperidinu není legislativně stanoven jeho doporučený nebo maximální denní příjem. Doporučený denní příjem se podle většiny nejnovějších studií uvádí jako 150 až 300 miligramů denně. Závisí však od problémů, na který má hesperidin učinkovat. Může být také kombinován s jinými látkami v závislosti na stavu a léčbě. V kombinaci s hesperidinem se často užívá diosmin.

Při užívání hesperidinu ve formě doplňků stravy prosím vždy dodržujte doporučené dávkování dle návodu výrobce. Doporučení jednotlivých výrobců se mohou lišit v závislosti na obsahu aktivní látky v daném přípravku. Ohledně užívání se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Pokud preferujete rutin ve formě doplňku stravy, nakupujte vždy jen kvalitní přípravky, u kterých si jste jisti jejich složením a jakostí. Dávejte přednost nákupu v lékárnách, zdravých výživách nebo na ověřených e-shopech přímo od výrobců doplňků stravy. Na vyžádání by Vám měl každý dobrý výrobce doplňků stravy sdělit podrobnosti ohledně výroby přípravku.

Toxicita

Doplňky stravy s obsahem hesperidinu jsou považované za bezpečné a netoxické, pokud se dodržují doporučená dávkování dle výrobce. Předávkování hesperidinem je nepravděpodobné, ale je dobré dodržovat instrukce k použití a doporučené dávkování.

Doplňky stravy s hesperidinem se nedoporučují jedincům, kteří užívají léky na ředění krve nebo na krevní tlak. Podobně by měla být omezená jejich konzumace při užívání sedativ, blokátorů vápníkových kanálů a protidestičkových léků, protože hesperidin může ovlivnit srážení krve a zvýšit riziko krvácení.

Užívání hesperidinu se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám a taky v případě známé alergie nebo intolerance na flavonoidy nebo citrusové ovoce.

Pokud se při užívání vyskytnou neobvyklé zdravotní potíže, snižte dávkování nebo přestaňte přípravek užívat. Vždy je také dobré poradit se nejdřív se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) není možné pro hesperidin používat žádná zdravotní tvrzení.

Zajímavosti

  • Hesperidin se přirozeně vyskytuje v citrusových plodech a je součástí obranného mechanismu rostlin proti škůdcům a patogenům. Jeho hořká chuť a toxické účinky pro některé škůdce pomáhají chránit rostlinu.
  • Hesperidin a jeho deriváty mohou být využívány jako přírodní pesticidy nebo fungicidy v zemědělství, což je alternativa ke komerčním chemickým pesticidům.
  • Hesperidin vykazuje synergické účinky s dalšími flavonoidy a nutrienty, což zvyšuje jeho biologickou dostupnost. Například kombinace hesperidinu s diosminem, dalším flavonoidem, se používá pro léčbu žilní nedostatečnosti.
  • Díky svým antioxidačním vlastnostem a schopnosti zlepšovat mikrocirkulaci se hesperidin stává oblíbenou složkou v kosmetických přípravcích, zejména v těch, které jsou určeny pro péči o pleť.
  • Vzhledem ke svým konzervačním vlastnostem se hesperidin zkoumá jako potenciální přírodní aditivum v potravinách. Jeho schopnost bránit oxidaci může prodloužit trvanlivost potravin a nápojů.
  • Hesperidin se zkoumá v kontextu nanotechnologických aplikací, například pro výrobu biokompatibilních nanočástic, které by mohly být využity v lékařství nebo jako nosiče pro dopravu léčiv na požadované místo v organismu.

 

--- konec článku ---