Vitamíny bez cenzury

Pepř černý – štiplavé koření s léčivou sílou

pepr.jpg

Věděli jste, jaký je rozdíl mezi pepřem černým, zeleným, červeným a bílým?

Základní informace

Pepř černý patří mezi nejrozšířenější koření na světě. Velmi často se vyžívá i pro své účinky na lidský organismus v lidovém léčitelství i farmacii. Jedná se o plody pepřovníku černého, latinsky Piper nigrum, které se sklízejí v různém stupni zralosti a následně procházejí odlišným procesem zpracování. Výsledkem jsou různé druhy pepře – černý, červený, bílý, zelený nebo růžový.

Nejširší oblast využití pepře černého je samozřejmě gastronomie a potravinářství, ale za povšimnutí rozhodně stojí i jeho prokazatelné a potvrzené účinky na náš organismus. Je prokázáno, že zlepšuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu a omezuje nadýmání. Také proto je z fyziologického i gastronomického hlediska vhodné přidávání pepře do pokrmů. Navíc má mírně močopudné účinky, působí detoxikačně a jedná se o velmi silný přírodní antioxidant. Jako hlavní biologicky aktivní látka, která je zodpovědná za účinky na lidský organismus, je alkaloid piperin. Velmi důležité je také synergické působení s ostatními látkami, které jsou v pepři obsaženy.

Funkce v organismu člověka

Pepř černý obsahuje širokou škálu biologicky aktivních látek, které vyvolávají odezvu lidského organismu a mají pozitivní účinky na naše zdraví. Mezi nejznámější z nich patří piperidinové alkaloidy, například piperin. Maximálního obsahu piperinu dosahují plody pepře černého těsně před plnou zralostí. Poměrně vysoké množství piperinu obsahuje i zelený pepř, který se sklízí nedozrálý. Bílý pepř, který se vyrábí loupáním zralých plodů, obsahuje nejvyšší množství piperinu. Je to z toho důvodu, že piperin je v největším množství obsažen v endospermu, to znamená vnitřních vrstvách plodu. Obsah alkaloidů je závislý mimo jiné i na původu pepře.

Pepř má významné stimulační a povzbuzující účinky na náš organismus. Piperin působí jako významný stimulant centrální nervové soustavy, stimuluje krevní oběh, zvedá krevní tlak a podporuje zásobování orgánů živinami i kyslíkem. Subjektivně v nás může piperin vyvolávat pocit přívalu energie a zbystření smyslů. Všeobecně můžeme jednoznačně říci, že zvýšené prokrvení orgánů zároveň zvyšuje citlivost na podněty. Mimo jiné i proto je považován za účinné přírodní afrodisiakum.

Pepř je účinným pomocníkem při potížích se zažíváním. Díky tomu, že přidáme pepř do pokrmu, ovlivníme jeho chuť, ale také podpoříme naše trávení. V první řadě jsou v pepři obsaženy silice, které stimulují produkci slin, trávicích šťáv a žaludečních enzymů. Díky tomu je usnadněno a urychleno trávení přijaté potravy a celkově se povzbuzuje chuť k jídlu. Pokud pepř přidáme k tučnému, smaženému nebo jinak těžce stravitelnému pokrmu, podpoříme naše trávení a zažívání. Tato se můžeme jednoduše preventivně podílet proti pocitům těžkosti v žaludku po jídle, nadýmání nebo pomalého trávení. Zároveň má pepř i mírně desinfekční a antibakteriální účinky. Navíc chrání náš trávicí systém před vznikem zácpy nebo průjmů.

Díky antioxidačním, antibakteriálním a mírným desinfekčním účinkům je pepř účinným pomocníkem při kašli, chřipce nebo nachlazení. Při pravidelném a dlouhodobém užívání jsou jeho účinky i preventivní.

Stimulační účinky pepře působí i na další orgány – podporuje se funkce jater, činnost srdce a kardiovaskulárního systému a celkově se urychluje metabolismus celého organismu. Bylo zjištěno, že díky podpoře celkového metabolismu, tedy přeměně živin na energii, pepř napomáhá také při hubnutí. Pepř může napomáhat při spalování tuků. Na druhou stranu však díky účinkům na trávicí trakt může stimulovat a povzbuzovat chuť k jídlu. Proto je využíví pepře černého jako zázračného prostředku na hubnutí na zváženou.

V současnosti se můžeme velmi často setkat s formou extraktu z pepře černého, který se označuje komerčním názvem BioPerine®. Jedná se o patentovaný extrakt z pepře černého, který obsahuje minimálně 95 % piperinu. BioPerine® se používá zejména jako podpora vstřebávání a využívání živin ve stravě, doplňcích stravy i léčivech. Bylo zjištěno, že přidáním tohoto extraktu k jiným mikronutrientům, například selenu, vitaminu C, beta-karotenu, koenzymu Q10 nebo kurkuminu, došlo ke zvýšení jejich vstřebatelnosti v organismu minimálně o 30 %. Tento princip se efektivně využívá u lidí i u zvířat.

Existuje mnoho studií, které se zabývaly vlivem piperinu na lidský organismus a především na podporu vstřebatelnosti a využitelnosti dalších mikronutrientů. Vědecké výzkumy došly k závěru, že tyto účinky mohou vysvětlit pomocí těchto mechanismů a jejich synergickým působením:

  1. ovlivněním propustnosti střeva,
  2. ovlivněním metabolických enzymů,
  3. zvýšením termogeneze,
  4. zlepšením prokrvení orgánů.

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
droj: www.youtube.com

Biologicky aktivní látky:

  • alkaloid piperin,
  • pryskyřice - kavicin,
  • éterický olej – sabinen, limonen, beta-karyofylen, alfapinen, betapinen, D-3-karen, myrcen, alfa-thujen, alfa-fellandren, p-cymen, beta-bisabolen, 1,8-cineol, piperonal, kyselina máselná a kyselina 3-methylmáselná,
  • amidy,
  • škroby,
  • tuky,
  • minerální látky a vitaminy,
  • enzymy,
  • pryskyřice.

Všeobecně známé účinky pepře na naše zdraví:

  • Antibakteriální – pomáhá při léčbě infekcí v ústech.
  • Afrodisiakální,
  • Antioxidační,
  • Pomáhá při nachlazení, kašli a chřipce.
  • Podporuje trávicí systém - tvorbu a sekreci žaludečních šťáv a trávicích enzymů.
  • Chrání zažívací systém před zácpou, průjmem a nadýmáním.
  • Podporuje efektivní vstřebávání všech živin ze stravy
  • Urychluje metabolismu a stimuluje spalování tuků.
  • Podporuje srdeční činnost a krevní oběh.
  • Stimuluje nervový systém.
  • Podpůrný prostředek proti studeným rukám a nohám.
  • Ulevuje při křečích při nedostatečném svalovém tonu.
  • Pomáhá při bolestech zubů.
  • Prospívá vlasům i nehtům.

Historie

Původní oblast výskytu pepřovníku byla jižní Indie, a proto je také použití pepře typické indickou kuchyni. Do Evropy pepř přivezl Alexandr Makedonský ze svého tažení do Indie.

Pepř se používal již ve starém Římě, ale jednalo se o velmi vzácnou a drahou surovinu. Při obléhání města barbary dokonce zaplatili Římané obrovské výkupné ve zlatě, stříbře a pepři. S pádem starého Říma bohužel končí i dostupnost orientálního koření v celé Evropě. Kvůli silnému úbytku bohaté a rozmařilé klientely je na dlouhou dobu značně omezen obchod mezi Evropou a Asií. V tomto období byl pepřovník v Evropě zcela neznámá rostlina.

Změna nastala až ve 13. století díky světoznámému mořeplavci Marcu Polovi. Ten popsal pepřovník ve svém slavném cestopise. Obchod mezi Evropou a orientálním světem je opět v rozmachu, o čemž svědčí i mohutný rozvoj měst na obchodních cestách. Nejprve se hojně rozvíjela Konstantinopol, kam přijížděli arabské karavany z východu a evropští kupci ze západu. Po rozvoji námořní dopravy se hlavním obchodním městem staly Benátky, které získaly neuvěřitelnou slávu i jmění.

Pepř černý byl velmi dlouho považován za luxusní a vzácnou surovinu, která byla také velmi drahá, a mohli si ji dovolit jen ti nejbohatší. V historii se pepř používal i jako platidlo – platily se v něm daně, pokuty i výkupné.

Doporučený denní příjem

Pepř černý je v běžných dávkách naprosto bezpečná součást naší stravy a je považován i za léčivou bylinu. Ale vzhledem k možným negativním vedlejším účinkům je nutné být velmi opatrný na nadměrné dávkování a na užívání u rizikových skupin. Maximální doporučená denní dávka není legislativně stanovena.

V současnosti je na trhu dostupných několik forem přípravků kromě klasického pepře pro gastronomické využití, které pepř nebo jeho extrakt obsahují. Jedná se o čajové směsi, tinktury, oleje, prášky, kapsle, tobolky nebo tablety. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Velmi vhodné je i využívání čistých surovin jako je přímo pepř černý jako běžné koření v kuchyni. Doporučená denní dávka pepře černého není oficiálně stanovena. Pokud užíváte pepř nebo jeho extrakt ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku.

Pepř černý je vhodný pro těhotné i kojící ženy, ale pouze v minimálním množství jako přísadu do pokrmů. Pro těhotné a kojící ženy se nedoporučuje nadměrná konzumace terapeutických dávek pepře černého ani jeho extraktů. Pepř černý může mírně zvyšovat krevní tlak, a proto by se nadměrné konzumaci pepře měli vyhnout osoby s hypertenzí. Nadměrná konzumace pepře není vhodná ani pro osoby, které trpí na žaludeční vředy nebo překyselení žaludku.

V současnosti se můžeme velmi často setkat s formou extraktu z pepře černého, který se označuje komerčním názvem BioPerine®. Tento přípravek se většinou přidává přímo do speciálních potravin, doplňků stravy nebo léčiv. Doporučený denní příjem tohoto extraktu je většinou 10 až 20 mg 1x až 2x denně. Dávkování ale vždy zálež na výrobci doplňku. Doporučené denní dávkování dle výrobce nikdy nepřekračujte.

Nadměrná konzumace pepře není vhodná pro:

  • pacienty s onemocněním ledvin,
  • pacientům s onemocněním trávicího traktu,
  • osoby s hypertenzí – vysokým krevním tlakem,
  • děti (minimálně) do 3 let.

Původ, výskyt a pěstování

Pepř černý je běžné označení pro plody pepřovníku černého. Jedná se o tropickou popínavou rostlinu, která patří do rozsáhlého rodu pepřovník. Původem pochází pepřovník z Indie, ale rychle se rozšířil do mnoha tropických zemí především do Jihovýchodní Asie a Jižní a Střední Ameriky. V současnosti se pěstuje i v Brazílii, Malajsii, Číně, Vietnamu a podobně. Ideálním klimatem jsou pro něj tropy, nesnese však přímé slunce. Dařit se mu bude velmi dobře v mírném stínu nebo polostínu. V podmínkách střední Evropy se dá pepřovník také pěstovat – ale spíše jako okrasná rostlina. S největší pravděpodobností se vám bohužel nepodaří získat z něj plody.

Pepřovník není náročný na kvalitu půdy a roste dobře i v půdách se slabou výživou a mírně kyselých. V přirozených podmínkách se pepřovník vyskytuje v polostínu pod vysokými stromy, které ho přirozeně chrání. Nikdy se nevyskytuje na přímém slunci. Pro jeho růst a plození jsou ideální podmínky velmi teplé a vlhké klima. Nejlepší je úhrn srážek za rok asi 1250 až 2000 mm a teploty +10 až +40 °C.

Pepřovník je stálezelená liánovitá rostlina, které má 6-7 m dlouhé větve. Květy pepře připomínají z našich podmínek nejvíce květy vrb. Po odkvětu vyrostou hrozny plodů, které jsou dlouhé asi 10 cm. Plody jsou zpočátku zelené, ale při dozrávání přecházejí do červené barvy. Rostliny začínají plodit nejdříve jako čtyřleté a po patnácti až dvaceti letech přestávají. Nejvíce plodí většinou okolo desátého roku věku, kdy mívá rostlina dvacet až třicet květenství a celkem se z 1 rostliny sklidí 2 až 3 kg bobulí.

Pro výrobu černého nebo zeleného pepře se sklízejí plody pepřovníku jen částečně zralé, ještě zelené barvy (zralé plody jsou červené). Černý pepř, který je nejběžnější, vzniká namočením zelených bobulí do vroucí vody a následným usušením. Zelený pepř vzniká také ze zelených plodů pepřovníku, které jsou ošetřeny jen rychlým usušením. Bílý a červený pepř se vyrábějí z již zcela zralých plodů, které mají červenou barvu. Bílý pepř se získává tak, že se zralé bobule máčejí ve slané vodě, odstraní se slupka a bílá semena se usuší. Červený pepř se vyrábí stejně jako zelený, jen z červených, zralých bobulí – bobule se jednoduše usuší. Plody, které jsou ponechány na rostlině, přezrají, zhnědnou, ztratí svou ostrost a opadají. Někdy se můžeme setkat také s růžovým pepřem (načervenalé barvy), který se často dává do směsí barevných pepřů. Nenechte se mýlit, nejedná se o pravý pepř, ale jsou to plody příbuzné rostliny – pepřovce, který roste v Jižní Americe.

V současnosti patří mezi největší světové pěstitele pepře Vietnam, Indie, Indonésie, Srí Lanka, Filipíny a Brazílie.

Toxicita

Pepř černý je všeobecně známá a hojně využívané koření i léčivá bylina, která je všeobecně považována za bezpečnou, pokud je užívána v doporučovaných, přiměřených dávkách.

Pokud chcete pepř černý užívat ve formě doplňku stravy, vždy dodržujte doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.

Pokud se při užívání terapeutických dávek pepře černého vyskytnou neobvyklé zdravotní potíže – bolesti hlavy, gastrointestinální potíže – průjem, zácpa, bolesti břicha apod., snižte dávkování nebo přestaňte přípravek užívat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže samovolně neodezní za 2-3 dny, poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Podávání pepře černého může mít bohužel i nežádoucí účinky. Vzhledem k obsahu a působení aktivních látek může zvyšovat krevní tlak a způsobit i jiné potencionálně nebezpečné zdravotní komplikace.

Vzhledem k potencionálním vedlejším účinkům při užívání pepře černého v nadměrných dávkách se nedoporučuje jeho příjem pro děti mladší 3 let, těhotné a kojící ženy, pacienty s vysokým krevním tlakem (hypertenzí), pacienty s onemocněním ledvin a pacienty s onemocněním trávicího traktu.

V současnosti se velmi hojně využívá přípravek BioPerine®, což je patentovaný extrakt z pepře černého, který obsahuje vysoký podíl piperinu. Tento přípravek od společnosti Sabinsa získal celosvětově uznávaný status GRAS (Generally Recognized As Safe). To znamená, že tento produkt je všeobecně uznávaný za bezpečný a nehrozí při jeho správném používání a užívání žádné riziko pro naše zdraví.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro pepř černý používat následující tvrzení:

Pepřovník černý (Piper nigrum) podporuje:

  • normální trávení.

Plod pepřovníku černého (Piper nigrum) podporuje:

  • normální trávení a tělesnou hmotnost,
  • zdraví jater,
  • pohlavní systém u žen,
  • krevní oběh v jemných cévách a kapilárách,
  • normální činnost nervové soustavy,
  • normální činnost dýchacího systému,
  • normální stav pokožky,
  • Antioxidační působení.

Zajímavosti

  • Někdy se jako „pepře“ označují také další rostliny:
    Kajenský pepř – velmi pálivá paprika, která se používá hlavně v mexické kuchyni, a to k ochucení fazolí. Kvůli špatnému překladu se mu česky říká pepř. Kajenský podle přístavu Cayene ve francouzské Guayaně.

    Meleguetský (guinejský) pepř, rajská zrna – Pochází ze západní Afriky a může pepř nahradit, nedráždí žaludek tolik jako černý pepř.

    Sečuánský pepř – čínské koření, které bylo velmi ceněné a používané jako obětina bohům. Jedná se o plod keře, který je podobný akátu. Občas se nazývá také fagara, japonský, nebo čínský pepř. Je poměrně aromatický a ostrý až palčivý. Pokud tento pepř opražíme, předtím než jej namelete, zvyšuje jeho aromatičnost.

  • Věděli jste, jak vznikl název perník? V historii se pepř přidával do těsta na výrobu perníků a odtud také vznikl jeho název. Původně se perník označoval jako peprník, později se zažil název perník.

  • Recept na domácí citronový pepř:
    Citronový pepř má využití při přípravě masa, ryb i zeleniny. Smíchejte kůru z chemicky neošetřených citronů, čerstvě namletý pepř a hrubozrnou sůl. Směs vysušte na pečicím papíře v troubě na nejnižší stupeň – přibližně hodinu. Suchou směs umelte na mlýnku  skladujte v uzavřené nádobě.

  • Domácí svařené kořeněné víno – přírodní afrodisiakum nebo lék v době nachlazení. Jeho konzumace účinně stimuluje krevního oběhu, prokrvení orgánů a prohřátí sliznic. Tímto mechanismem se zlepšuje odkašlávání, spouští rýma a pomáhá nastartovat pocení v průběhu nemoci. Pozor, konzumace tohoto nápoje není vhodná pro děti do 18 let, pro těhotné a kojící ženy a při užívání antibiotik ani jiných léčiv. Jeho střídmá konzumace se doporučuje také při nízkém tlaku nebo studených rukou či nohou.

    Budete potřebovat:

1 lahev kvalitního červeného vína, 1–2 kousky skořicové kůry, 5–7 hřebíčků, 5 kuliček černého pepře, 1 hvězdička badyánu, špetka strouhaného muškátového oříšku, 3 lžíce rozinek, ½ pokrájeného citronu nebo pomeranče, 2–3 lžíce medu podle chuti

Víno s kořením, citrony a rozinkami pozvolna přiveďte k varu a ihned odstavte z plotny. Nechejte mírně vychladnout a vmíchejte med. Před podáním můžete podle chuti přidat ještě plátek čerstvého citronu nebo pomeranče.