Vitamíny bez cenzury

Bór – potenciální pomocník v boji proti osteoporóze

Brokolice.jpg

Věděli jste, že bor se mimojiné podílí také na stavbě kostí?

Základní informace

Existence bóru, který se řadí mezi stopové prvky, je známá už velmi dlouho, ale až v nedávné době bylo zjištěno, jak velký vliv má na lidské zdraví.

Funkce v organismu člověka

Bor má v organismu člověka dvě základní funkce:

  • Podílí se na stavbě kostí.
  • Podporuje normální funkci imunitního systému

Na základě dosud provedených studií bylo zjištěno, že bor má výrazný vliv na prevenci ztráty kostní tkáně a její demineralizaci. V nedávno provedené studii byl sledován vliv suplementace boru u postmenopauzálních žen, které jsou vystaveny největšímu riziku vzniku osteoporózy. Bylo zjištěno, že bor funguje velmi podobně jako hormony estrogeny – brání ztrátě minerálů z kostí (demineralizace kostí). Výsledkem této studie bylo zjištění, že bor je esenciální minerální látka, která, společně s vápníkem a vitaminem D, je velmi důležitá pro správnou stavbu a obnovu kostní tkáně a v prevenci osteoporózy. Budoucí studie by se mohly zaměřit na potencionální využití boru jako bezpečnou alternativu k substituční terapii estrogeny.

Dle studií prováděných na pokusných zvířatech bylo zjištěno, že bor zlepšuje využití vitaminu D3 a moduluje imunitní a zánětlivé procesy. Dále bylo zjištěno, že bor pravděpodobně může mít pozitivní vliv na léčbu a prevenci osteoartritidy.

Doporučený denní příjem

Dle přílohy č. 5 k vyhlášce č. 225/2008 Sb. doporučená denní dávka (DDD) boru není stanovena.

Nejdůležitější přírodní zdroje

Mezi nejlepší zdroje boru patří ovoce, zelenina a skořápkové plody, na druhou stranu například maso a ryby jsou velmi chudé na bor. Běžně konzumovaná smíšená strava, obsahující dostatek čerstvého ovoce a zeleniny obsahuje asi 1,5 až 3 mg boru denně.

Toxicita

Nebyly zjištěny žádné toxické účinky boru při příjmu maximálně 3–6 mg za den.

 

--- konec článku ---