Vitamíny bez cenzury

Ashwagandha - mocná bylina pro duševní pohodu

Ashwagandha1

Věděli jste, že plody ashwagandhy byly nalezeny již v rakvi faraona Tutanchamona?

Základní informace

Ashwagandha neboli Vitánie snodárna, latinsky Withania somnifera, je známá také pod názvem „indický ženšen“ nebo „zimní třešeň“. Vyskytuje se v Indii, Africe a částech Středního východu. Je to jedna z nejdůležitějších bylin tradiční indické medicíny, která ji po tisíce let využívá jako tonikum pro své zdravotní přínosy.

Jedná se o stálezelený keř, který patří do čeledi Solanaceae. Dorůstá do výšky dvou metrů a z rostliny je využívaný kořen, který obsahuje nejvíce aktivních látek. Svou vůni připomíná koňský zápach, podle čeho je odvozený taky její název, který v překladu znamená „koňská síla“ (ashwa – kůň, gandha – síla, vůně). Zároveň název naráží na tradiční použití k podpoře vitality a zdravého libida. Druhové jméno, somnifera, znamená v latině „navozující spánek“, co naznačuje, že pomáhá při nespavosti a poruchách spánku.

Funkce v organismu člověka

Ashwagandha má množství potenciálních účinků. Nejvíc biologicky aktívních látek obsahuje kořen rostliny, který může být zpracovaný v různých formách. Jako doplněk stravy se dá sehnat ve formě tobolek, kapslí, tablet, prášků nebo čajů. Nejdůležitější účinné látky obsažené v ashwagandhě jsou withanolid-Awithaferin-A, polyfenoly a flavonoidy, alkaloidy, saponiny, glykoprotein a další withanosidy.

Ashwagandha je považovaná za adaptogen, což znamená, že podporuje rovnováhu v organismu a pomáhá lépe čelit stresovým faktorům. Mezi tyto faktory můžeme řadit vše, co způsobuje pro organismus zátěž, a to jak psychickou, fyzickou, ale i chemickou. Studie dokazují, že adaptogeny interagují s komplexním systémem žláz, hormonů a receptorů v lidském těle. Konzumací adaptogenů dochází k vyvážení systémů v těle. Imunitní, nervový, ale i endokrinní systém, s kterým interagují, má za úlohu regulovat množství využité energie a imunitní obranu. Adaptogeny fungují jen jako dočasná náplast, ale nevyřeší dlouhodobý stres. Nejlépe fungují ruka v ruce s vyváženou zdravou stravou a dostatečnou hydrataci.     

Mezi hlavní účinky ashwagandhy patří také podpora správné hladiny kortizolu. Jedná se o stresový hormon, který je uvolňovaný z nadledvinek během stresové situace. Užíváním ashwagandhy dochází ke snižování hladiny kortizolu, což působí na snížení stresu, úzkosti nebo psychické nepohody. V případě chronické únavy, má organismus nízkou hladinu kortizolu a adaptogen je schopný jeho hladinu v těle naopak zvýšit.  

Testosteron je další hormon, na který má vliv užívání vitánie snodárné. Má pozitivní účinky na zvyšování hladiny testosteronu a reprodukční zdraví. Některé studie dokazují, že užívaní ashwagandhy vedlo k zlepšení kvality spermatu u mužů s problémy s neplodnosti.

Ashwagandha má také regenerační vlastnosti a podporuje zdravý spánek. Pomáhá při usínání a zlepšuje problémy s poruchami spánku. Užívání ashwagandhy posiluje imunitní systém. Existuje množství studií, které potvrzují pozitivní účinky ashwagandhy na kardiovaskulární systém, díky schopnosti  snižovat hladinu cholesterolu a triacylglycerolů v krvi. Obsah antioxidantů a schopnost vyrovnat se se stresem také napomáhají správné funkci srdce

Zároveň podporuje kognitivní činnost a koncentraci. Zlepšuje paměť, pozornost, učení, schopnost myslet a reagovat na podněty. Ashwagandha také podporuje dobrou a klidnou náladu, což je spojené s regulací hladiny kortizolu.

Ashwagandha se vyznačuje i protizánětlivými vlastnostmi. Pomáhá snižovat zánět v těle, který je přirozenou reakcí organismu na přítomnost toxinů, patogenů. V důsledku zánětu dochází v organismu k nerovnováze, která se projeví na stavu kůže a celkového organismu. Použití ashwagandhy pomáhá při keratóze, kdy je pokožka suchá, drsná a poškozená. Je známo, že pomáhá při produkování látek, jako je kolagen, elastin a hyaluronan. Tyhle sloučeniny jsou zodpovědné za sílu, pružnost a hydrataci pokožky. Účinek ashwagandhy je taky spojován s produkcí melaninu, který je zodpovědný za přirozenou barvu vlasů. Zpomaluje šedivění a bojuje proti lupům. Dodává vlasům zdravý lesk a stimuluje pokožku hlavy.     

Historie

Ashwagandha se používá v různých odvětvích tradiční medicíny, jako je ájurvéda, Unani, Siddha, homeopatie a jiné. Původ rostliny je nejasný. Je stejně stará jako ájurvéda, o které se předpokládá, že sahá do dob před 5000 lety. Byla poprvé popsaná v posvátných ájurvédských textech. Starověký učenec Charaka o téhle rostlině jednou řekl: „Člověk získá dlouhověkost, znovu získá mládí, získá bystrou paměť, intelekt a osvobodí se od nemocí, získá lesklou pleť a sílu koně.“

Ashwagandha je rasayana neboli rostlina, která podporuje vitalitu, dlouhověkost a štěstí. Rasayanas se v tradiční medicíně podávají malým dětem a starším lidem jako tonikum na podporu celkové pohody. Kořen se často suší a mele, může se podávat jako prášek smíchaný s ghí, medem a mlékem, protože ashwagandha může zanechávat hořkou chuť v ústech. Teplý nápoj se konzumuje před spaním.

Tahle rostlina byla oceněná mnohými kulturami. Říka se, že armáda Alexandra Velikého připravovala víno s ashwagandhou, které pili pro podporu energie a elánu. Ve starověké řecké mytologii existuje příběh, že Apollón našel tuhle rostlinu a daroval ji svému synovi Asklépiusovi, který je nejslavnějším hrdinou zdraví a blahobytu.   

Doporučený denní příjem

Ashwagandha může být užívaná v různých formách. Jedná se o kapsle, tablety, gumové cukrovinka, tekuté kapky, čaje a prášky, které můžu být přimíchané do nápojů. Tobolky a kapsle jsou lepší alternativou pro ty, kteří jsou náchylní na výraznou vůni, charakteristickou pro tuhle rostlinu.

Při výběru přípravků je důležitá kvalita surovin a zpracování. Je vhodné vybírat si přípravky v lékárnách, ověřených prodejnách nebo na internetových obchodech u renomovaných výrobců. Pokud užíváte doplňky stravy s obsahem ashwagandhy, vždy se řiďte doporučeným dávkováním dle výrobce.

Optimální doporučená denní dávka ashwagandhy není legislativně stanovená. Škála je většinou v rozmezí od 150 mg po 2 g. Doporučené dávkování u jednotlivých produktů se může lišit podle složení výrobků. Dávkování se může měnit v závislosti od složení, konkrétních zdravotních potíží a celkového stavu organismu. Pro dosažení příznivých účinků je doporučeno užívat ashwagandhu dva třikrát denně, krátce před jídlem nebo s jídlem. V případě užívání před spaním, napomáhá při usnutí a zlepšuje kvalitu spánku. Je potřebné si uvědomit, že účinky ashwagandhy nejsou okamžité. Její přínosy můžu být pozorovány až během několika dnů nebo týdnů. Pokud s užíváním ashwagandhy začínáte, začněte s nižšími dávkami, kvůli případné reakci organismu a následně je možné denní dávku zvýšit do dosáhnutí doporučené denní dávky. V případě užívání léků je důležité se nejdřív poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.   

Původ, výskyt a pěstovaní

Vitánie snodárná je malý stálezelený keř, který dorůstá do výšky dvou metrů. Větve má hustě porostlé krátkými, jemnými, stříbrošedými, hvězdicovitými chlupy. Listy jsou střídavé, jednoduché, okraje mírně zvlněné, nahoře zelené a dole hustě chlupaté. Květ je tvořený kalichem s 5 laloky, který je kulovitý nebo urnový, blanitý a žebrovaný.  Koruna je úzce zvonkovitá a světle žlutá až žlutozelená. Plodem je kulovitá žlutá bobule, která se zráním mění na oranžově červenou až červenou. Bobule je uzavřená v kalichu.

Pro ashwagandhu jsou charakteristické tři vůně, a to hořká, štiplavá a sladká. Každá část rostliny se používá k léčbě jiných zdravotních potíží. Listy jsou hořké a používají se při horečce a bolestivých otocích. Květy mají adstringentní a afrodiziakální účinky. Semena jsou využívaná při léčbě helmintóz, kdy parazitující červi napadají organismus. Kořen patří mezi nejdůležitější část rostliny a obsahuje množství účinných látek, jejichž působení je popsáno v dřívějších odstavcích.

Existuje několik druhů z rodu Withania. Ashwagandha je nejběžnějším a nejrozšířenějším druhem tohoto rodu a přirozeně se vyskytuje především v sušších oblastech, od Středomoří přes tropickou Afriku po Blízky východ a Arábií, Indii, Srí Lanku a jižní Čínu. Vyskytuje se ve světlém stínu a na plném slunci, často mezi skalami, kde jsou kořeny v chladu.

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com

 

Toxicita

Při dodržování doporučeného dávkování dle výrobce doplňku stravy nejsou známy žádné vedlejší negativní účinky na naše zdraví. Ashwagandha je relativně bezpečná, v malých dávkách netoxická. Nedoporučuje se ashwagandhu užívat delší dobu, než je 1 měsíc. Po měsíci užívání by se mělo alespoň na dva týdny s konzumací přestat. U některých lidí se po užití ashwagandhy může projevit ospalost a utlumení. Po užití velkých dávek může dojít k podráždění žaludku, zvracení nebo průjmu.

Užívání ashwagandhy se nedoporučuje dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám. Užívání ashwagandhy se nedoporučuje kombinovat s léky, které ovlivňují psychiku (sedativa, antidepresiva). Pokud byste chtěli užívat ashwagandhu a zároveň užíváte i sedativa nebo antidepresiva, poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Pokud se při užívání ashwagandhy vyskytnou neobvyklé zdravotní potíže (bolest hlavy, zvracení, průjem, zácpa), snižte dávkování nebo přestaňte přípravek užívat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže samovolně neodezní za 2–3 dny, poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro ashwagandhu používat následující tvrzení.

Vitánie podporuje:

  • relaxaci
  • duševní a kognitivní činnost, koncentraci
  • normální funkci kardiovaskulárního systému

Kořen Vitánie podporuje:

  • energii, vitalitu, svalovou vytrvalost
  • omlazení
  • normální stav pokožky
  • spánek, stres
  • antioxidační účinky
  • normální funkce dýchacího systému
  • normální funkce reprodukčního systému

Zajímavosti

  • Ashwagandha se vyslovuje [ašvaganda].
  • Listy mohou být používané v tradiční medicíně k hojení otevřených ran, zánětů, hemoroidů, revmatismu a syfilis. Nanáší se buď pasta z listů, nebo se dělají masti s tukem a olejem. Sušené kořeny se užívají ve formě odvaru, nálevu nebo tinktury.
  • Poznámky několika exemplářů v Národním herbáři v jižní Africe poskytují informace o tradičním použití ashwagandhy. Uvádí se, že původní obyvatelé jižní Afriky známí jako Křováci, používají ovoce a květiny při lovu lvů pro účely upoutání jejich pozornosti. Jiné poznámky uvádějí, že Křováci pálili kořeny v ohni, aby lvi odehnali.
  • Ashwagandha může být zaměňovaná za Physalis peruviana, česky mochyni židovskou. Obě jsou nazývané jako zimní třešeň a na první pohled mohou vypadat podobně.
  • Čerstvé plody se konzumují pro vyvolání zvracení v případě zkaženého žaludku.
  • Z ashwagandhy se také připravuje bylinný elixír, nazývaný Ashwagandharishta. Je připravovaný z výtěžků bylin, kořenů, kůr a listů. Jedná se o fermentovaný přípravek tmavě hnědé barvy, který obsahuje 5 až 10 procent vlastního alkoholu. 

 

--- konec článku ---

 

Doporučené produkty