Vitamíny bez cenzury

Harpago – africký sukulent pečující o Vaše klouby

Harpago1.jpg

Věděli jste, že pojmenování čertův (ďáblův) dráp je odvozeno od tvaru plodu harpaga, který má na vrcholu ostré výběžky, připomínající prsty s drápy?

Základní informace

Harpagofyt poléhavý, latinsky Harpagophytum procumbens, je sukulentní rostlina rostoucí v oblasti jižní Afriky, na území pouště Kalahari. Harpagofyt byl tradičně využíván v lidovém léčitelství domorodých kmenů jako prostředek proti horečce, bolestem kloubů a trávicím potížím. Název harpagofyt je velmi často zkracován a je znám jako kořen harpago. Lidově je haprago označován také jako čertovo kopyto, čertův dráp, ďáblovův spár. Tyto názvy byly odvozeny od členitého tvaru jeho květu, které má hvězdicovité výběžky zakončené trny připomínající drápy.

Drogou rostliny – částí s nejvyšším obsahem účinných látek, jsou sekundární kořenové hlízy. Kořen harpago obsahuje velké množství bioaktivní látek, které mají pozitivní účinky na organismus, z nichž nejdůležitější je harpagosid. Díky obsaženým látkám má protizánětlivé účinky, kterých se využívá při léčbě onemocnění pohybového aparátu, jako jsou osteoartróza, revmatoidní artritida a záněty šlach, zánětěch ledvin. a onemocněních srdce a trávicího ústrojí.

Oficiálně je kořen harpagofytu jako rostlinné léčivo podle Evropského lékopisu vydaného Evropskou agenturou pro léčivé přípravky společné označení pro sekundární kořenové hlízy 2 rostlin rodu HarpagopfytumH. procumbens a/nebo H. zeyheri.

Funkce v organismu člověka

Hlízy harpagofytu obsahují komplex aktivních látek, které mají pozitivní účinky na organismus. Hlavní skupinou účinných látek jsou iridoidní glykosidy – harpagosid, harpagid, procumbid, procumbosid, atd. Harpago dále obsahuje aminokyseliny, flavonoidy, fytosteroly a sacharidy.

V lidovém léčitelství afrických kmenů je sušený kořen harpagofytu a infuze z něj tradičně využíván jako prostředek proti bolesti kloubů postižených artrititidou, revmatem nebo dnou, proti horečce, infekcím močových cest a zažívacím potížím. Odvary z harpagofytu, stejně jako masti obsahující prášek sušeného kořene, jsou aplikovány lokálně proti bolestem zad, při vyvrtnutí nebo poranění kůže a kožních potížích, jako jsou vyřážky, vřídky a afty. Různé formy kořene jsou podávány také pro zmírnění menstruačních a porodních bolestí i pro vyvolání porodu. Nadměrné dávky harpaga mohou působit jako laxativum, čehož se využívá při přípravě klystýru.

Tyto všeobecně známé účinky jsou v současné době studováno v mnoha výzkumech i klinických studiích.

Vědecké výzkumy potvrdili, že extrakty z harpagofyt mají protizánětlivé a protirevmatické účinky. Podávání kořene nebo extraktu z něj s obsahem účinné látky harpagosid zmírňuje projevy osteoartritidy a revmatoidní artritidy, jako jsou otoky a bolest kloubů. Jsou také popsány jeho analgetické působení proti bolesti.

Látka harpagosid má extrémně hořkou chuť. Stejně jako ostatní hořké látky působí jako digestivum – stimuluje vylučování žaludečních šťáv a žluči a podporuje trávení.

Výzkumy na zvířatech dospěly k závěrům, že extrakt harpaga může zmírňovat průběh a četnost epileptických záchvatů, snižovat krevní tlak a srdeční frekvenci, zvyšovat sílu stahů děložního svalstva nebo působit antidiabeticky. Pro potvrzení těchto výsledků je však potřeba větší počet kvalitních výzkumů a klinických studií.

Přípravky H. procumbens jsou v současné době doporučovány pro léčbu symptomů artritidy, bolesti zad, nechutenství a dyspepsie.

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com

Historie

Rostliny rodu Harpagophytum pochází ze suchých oblastí poutí a savan jižní Afriky. Domorodé africké kmeny využívají hlízy těchto rostlin v mnoha oblastech lidového léčitelství dlouhá staletí. Kořen harpago se využívá k tlumení bolestí, léčbě zánětů, otoků, poruch trávicího ústrojí, proti chřipce, cukrovce, malárii, atd.

Evropští vědci poprvé popsali kořen harpagofytu ve 20. letech 19. století. Počátkem 20. století byly intenzivně studovány léčivé účinky a vlastnosti hlíz. Komerčně se začal kořen harpago do Evropy vyvážet v 2. polovině 20. století.

Doporučenný denní příjem

V současnosti je na trhu dostupné mnoho forem přípravků obsahující kořen harpagofytu. Obsah účinných látek se v rámci jednotlivých rostlin mění. Jejich množství také závisí na klimatických podmínkách, lokalitě a stáří rostliny. Extrakty z harpagofytu jsou pro komerční účely jsou obvykle standardizovány na obsah 1,2 % harpagosidu. Tyto extrakty jsou součástí kosmetiky, léčiv a doplňků stravy ve formě mastí, gelů, tobolek nebo kapslí. Běžně k dostání jsou také sušené hlízy, čajové směsi i tinktury.

Doporučená denní dávka pro analgetický a antirevmatický efekt se udává v rozmezí 2–5 g suchého kořene nebo ekvivaletního množství extraktu při léčbě osteoartrózy4,5–9 g při bolestech zad.

Původ, výskyt a pěstování

Harpagofyt poléhavý, latinsky Harpagophytum procumbens je, podobně jako H. zeyheri, trvalá sukulentní rostlina čeledi sezamovitých, která pochází z pouštních oblastí jižní Afriky. Hojně roste v oblasti pouště Kalahari na území Jihoafrické republiky, Namibie, Botswany. Rostlina kvete velkými růžovo-fialovými květy. Z opylených květů vznikají nápadné plody – dřevnaté tobolky, které jsou zakončené otrými trnovitými výběžky připomínající prsty s drápy. Stonky rostliny jsou plazivé a dorůstají až 2 metrů. Části rostliny, které jsou využívány jako droga pro léčivé účely, jsou sekundární kořenové hlízy. Sekundární hlízy slouží rostlině jako zásobárna pro uchování živin v období sucha. Dorůstají přibližně o velikosti 25 cm a jsou zpracovávány čerstvé nebo šušené ve formě prášku, případně použity pro získání extraktů.

Sekundární hlízy jsou sklízeny jednou za 4 roky. Při sklizni jsou sbírány pouze sekundární hlízy, které obsahují nejvyšší množství účinných látek. Primární kořeny jsou zanechávány, aby nedošlo k poškozození úhynu rostliny.

Největším vývozcem harpagofytu je Namibie, v malé množství je vyvážen také z Jíhoafrické republiky a Botswany. Kvůli rostoucí popularitě suroviny však od roku 2002 patří volně rostoucí rostliny harpagofytu na seznam ohrožených druhů a jsou zavedena přísné kritéria trvale udržitelné sklizně. Pro komerční účely je v součastnosti kořen harpago pětován především na farmách a plantážích.

Toxicita

Užívání kořenu harpagofytu a extraktů z něj podle doporučeného dávkování uvedeného výrobcem přípravků je považováno za zcela bezpečné. Ve výjimečných případech se při užívání harpaga mohou u citlivých jedinců nebo při užívání nadměrných dávek, vyskytnout vedlejší nepříznivé účinky, jako průjem a jiné gastrointestinální potíže.

Hořké látky obsažené v kořenu harpaga mají digestivní účinky. U jedinců se zvýšenou citlivostí žaludku může užívání kořene způsobit podráždění a zažívací potíže. Osoby trpící na žaludeční vředy, žlučové kameny a jiné poruchy zažívacího ústrojí by se o jeho užívání měli poradit se svým ošetřujícím léařem. Užívání harpagofytu může ovlivnit účinky antidiabetik, podávaného inzulinu a léků na vysoký krevní tlak a ředění krve. Kardiaci a diabetici užívající tyto léky by tak měli jeho dávkování diskutovat s ošetřujícím lékařem.

Pro nedostatek důkazů z klinických studií o bezpečnosti a toxicitě kořene harpaga se jeho užívání nedoporučuje těhotným a kojící ženám a dětem do 18 let.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro česnek používat následující tvrzení.

Harpagofyt ležatý (Harpagophytum procumbens) podporuje:

  • normální trávení,
  • normální stav kloubů,
  • normální stav kloubů a šlach,
  • chuť k jídlu.

Zajímavosti

  • Kořen harpagofytu má mnoho dalších názvů: čertovo kopyto, čertův dráp, ďáblův spár.

  • Druhový název Harpagophytum je odvizeno z řeckého slova „harpago“, což v překladu znamená háček.