Vitamíny bez cenzury

Měď – důvod, proč si pochutnat na čaji a kávě

Cokolada.jpg

Věděli jste, že u většiny obyvatel rozvinutých zemí, kteří přijímají pestrou a vyváženou stravu je zásobení mědí dostatečné?

Základní informace

Obsah mědi v lidském organismu je asi 100 až 150 miligramů. Měď se nachází především v játrech, mozku, srdci a ledvinách a dále je obsažena také ve vlasech.

Funkce v organismu člověka

Funkce mědi můžeme charakterizovat ve dvou základních oblastech:

  • účast na struktuře enzymů s antioxidační funkcí,
  • ovlivnění metabolismu
    • železa,
    • kolagenu.

Nejznámější funkcí mědi je její důležitá funkce ve struktuře některých metaloenzymů (enzymy, které ve své molekule obsahují atom kovu) s antioxidační funkcí. Konkrétně se jedná například o enzym superoxiddismutázu. Tento enzym zabezpečuje přeměnu velmi reaktivního kyslíkového volného radikálu na méně reaktivní peroxid vodíku, který je následně rozložen dalším enzymem (katalázou).

Další neméně důležitou funkcí mědi je její účast v metabolismu železa. Měď se podílí na biosyntéze ceruloplasminu, což je bílkovina tvořená v játrech, která může na své molekule reverzibilně vázat šest atomů mědi. Jedná se tedy jednak o transportér (přenašeč) mědi, ale také ovlivňuje přeměnu železa z Fe2+ (dvojmocného) na Fe3+ (trojmocné). Trojmocné železo je následně fixováno v molekule transferinu, což je transportní bílkovina pro železo. Bez přítomnosti mědi by nebyla možná přeměna železa a výsledkem na úrovni organismu by byla anémie (stejně jako je tomu při nedostatku železa).

Měď je součástí enzymů, které jsou nezbytné pro správnou tvorbu kolagenu. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří základní stavební hmotu pojivových tkání. Existuje mnoho typů kolagenu, které jsou přítomny například v kůži, šlachách, kostech, chrupavkách a dalších.

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com

Doporučený denní příjem

Dle přílohy č. 5 k vyhlášce č. 225/2008 Sb. je doporučená denní dávka (DDD) mědi 1 mg.

Doporučené denní dávky vitaminů a minerálních látek se vztahují na celkový denní příjem vitaminů a minerálních látek. Za zdroj vitaminů a minerálních látek lze považovat doplňky stravy s obsahem alespoň významného množství vitaminů a minerálních látek, za které se považuje nejméně 15 % z hodnot doporučených denních dávek, které je obsaženo ve 100 g nebo 100 ml nebo v jednom balení, pokud toto balení obsahuje jednu porci.

Projevy nedostatku

Nedostatek mědi se může projevovat jako:

  • hypochromní anémie – chudokrevnost charakterizovaná sníženým obsahem hemoglobinu v erytrocytech – červených krvinkách,
  • leukocytopénie – snížený obsah bílých krvinek v periferní krvi,
  • frakturami kostí – zlomeniny,
  • narušením cévní stěny, což může vést až k rupturám – roztržení – cév,
  • aneurysma – ohraničené rozšíření tepny, způsobené strukturálními změnami v její stěně.

Nejdůležitější přírodní zdroje

Měď je obsažena v širokém spektru potravin. Dobrými přírodními zdroji mědi jsou například vnitřnosti, maso, cereálie, ryby, ořechy, čokoláda, káva nebo čaj.

Toxicita

Dědičné metabolické onemocnění, které se označuje jako Wilsonova choroba, je charakteristické abnormální kumulací mědi v játrech, což působí toxicky na celý lidský organismus. Projevy tohoto onemocnění jsou poškození jaterních buněk, poruchy funkce centrálního nervového systému, hemolytická anémie (kdy příčinou chudokrevnosti je rozpad červených krvinek), degenerace (poškození) oční čočky a poškození funkce ledvin.

Akutní nadměrný příjem mědi může způsobit nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha a křeče, bolesti hlavy a kovovou chuť v ústech. Pokud není nadměrný příjem včas zastaven, může tento stav, v extrémních případech, vést až ke smrti.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro měď používat následující tvrzení.

Měď přispívá k:

  • udržení normálního stavu pojivových tkání,
  • normálnímu energetickému metabolismu,
  • normální činnosti nervové soustavy,
  • normální pigmentaci vlasů,
  • normálnímu přenosu železa v těle,
  • normální pigmentaci pokožky,
  • normální funkci imunitního systému,
  • ochraně buněk před oxidativním stresem.

Zajímavosti

U většiny obyvatel se nedostatek mědi v organismu nevyskytuje. Pokud je konzumována pestrá a vyvážená strava a dostatkem čerstvé zeleniny, vnitřností a celozrnných cereálií, suplementace mědi se doporučuje jen zřídka.

 

--- konec článku ---