Papája – populární exotické ovoce plné cenných enzymů
Věděli jste, že jedna z nejcennějších složek papáji je enzym papain, který má nezastupitelné místo v potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu?
Základní informace
Papája obecná, latinsky Carica papaya, je tropická rostlina, původní v oblasti Střední Ameriky a Mexika, která může dorůstat výšky až 9 metrů. Plody papáji jsou sladké a šťavnaté, velké bobule, které mají uvnitř silnou žlutooranžovou až červenou dužinu a stovky černých semen. Tato semena mají ostrou a silně kořenitou chuť, proto jsou někdy používána při falšování potravin jako náhrada pepře. Papája obsahuje vitaminy A, C a vitaminy skupiny B. Dále obsahuje vápník, železo a velké množství draslíku, vlákniny a enzymů. Díky vysokému obsahu i dalších rozmanitých bioaktivních látek, které mají šikoré působení nejen na lidský organismus, jsou využívány listy, semena i zralé a nezralé plody rostliny.
Funkce v organismu člověka
Plody papáji jsou bohatým zdrojem vitaminu C (téměř 2 x vyšší obsah než poměranče). Jeho obsah se, stejně jako obsah přítomných karotenoidů – lykopenu, beta-karotenu, zvyšuje úměrně se stupněm zralosti plodů.
Největší pozornost je však upírána na velké množství enzymů, které papája obsahuje – ve velkém množství (až 5 %) také míza z papáji, která vytéká v podobě latexu z poškozených míst rostliny.
Enzymy obecně jsou sloučeniny, které jsou nezbytné k průběhu chemických reakcí. Z pohledu metabolismu a trávení potravy se jedná o enzymy trávicí, které jsou nezbytné pro stěpení a vstřebávání přijímaných živin. Trávicí enzymy štěpí:
-
polysacharidy na menší segmenty, oligosacharidy, a ty na jednoduché cukry (amylasy ve slinách, trávicích šťávách slinivky břišní)
-
bílkoviny na kratší fragmenty, peptidy, a ty dále na jednotlivé aminokyseliny (proteázy –např. pepsin v žaludku, trypsin, chymotrypsin v trávicích šťávách slinivky břišní)
-
tuky na mastné kyseliny a glycerol (lipasy v trávicích šťávách slinivky břišní).
Podrobnější informace o problematice enzymů obsahuje článek Enzymy.
Proteázy produkované v živých organismech mají mnoho důležitých rolí a jsou využívány v různých průmyslových odvětvích – kosmetický, farmaceutický, potravinářský.
Papája obsahuje proteázy – papain, chymopapain, karikain a také lipázy. Proteázy získané z papáji jsou teplotně velmi stabilní enzymy, které štěpí široké spektrum bílkovin. Bílkoviny jsou základní stavební složkou většiny buněčných struktur, které je v některých případech nutné rozložit – právě pomocí proteáz – což je důvodech jejich šikorého využití. Ve farmaceutickém průmyslu a medicíně jsou využívány například pro lepší hojení ran, léčbě křečových žil, zánětů apod. Protože papájové enzymy nerozkládájí jen specifické bílkoviny ale jejich velkou skupinu, mohou být dobrým pomocníkem pepsinu (proteázy v žaludeční šťávě) při trávení bílkovin přijímaných potravou.
V tradičním léčitelství se dužina papáji používa jako obklad pro podporu hojení ran a popálenin.
Míza z papáji je, kvůli obsahu enzymů, využívána jako pomocný prostředek při trávicích potížích (dyspepsii) – nadýmání, nevolnosti, zvracení, průjmech. Šťáva z plodů pomáhá při zmírnění infekcí, zánětů, ekzémů a dalších kožních potíží, napomáhá vykašlávání a působí jako mírné sedativum. Nezralé plody papáji se využívají při léčbě vředů a impotence, působí bakteriostaticky na lidské střevní patogeny – brání jejich růstu, pomáhájí upravit nepravidelnost menstruačního cyklu.
Zelené listy působí desinfekčně a jsou používány jako pomoc proti otravě při uštknutí. Extrakt z nich se jeví jako účinný prostředek při léčbě malárie a horečky denge. Požívání listů papáji pro zmírnění projevů horečky denge je v posledních letech tématem mnohých studií, z nichž většina jejich působení potvrzuje.
Sušené listy a výluhy z nich se používají jako tonikum pro čištění krve. Kořeny jsou podávány při léčbě hemoroidů, mají antibakteriální a antifungální účinky, mohou také působit projímavě a vyvolat potrat.
Vědecké studie se zabývají potenciálem papainu v souvisloti s enzymovou suplementací u jedinců trpících intolerancí bílkovin – např. celiakií, kteří mají pro trávení těchto bílkovin nedostatek enzymů. Protože je papain enzym s proteolytickou aktivitu – štěpí bílkoviny, může být doporučován pro zmírnění projevů celiakie u lidí, kterým z různých důvodů chybí enzymy pro štěpení lepku.
Další studie se zabývají možným využitím přípravků z fermentované papáji jako podpůrného prostředku při léčbě cukrovky, imunitních onemocnění nebo při chemoterapiích.
Čerstvé plody papáji obsahují celý komplex důležitých nutrientů a fytochemikálií – vitaminy, minerály, enzymy, karotenoidy, polysacharidy, glykosidy, které působí antioxidačně, imunomudulačně i protizánětlivě a tak pozitivně ovlivňují celkové zdraví.
Historie
Povědomí o nových exotických druzích fauny a flóry se začalo v Evropě šířit po objevení Nového Světa Kryštofem Kolumbem v roce 1492. První písemné zmínky o výskytu stromu papáji dochované na území Evropy se datují do roku 1535. Je to záznam v knize španělského autora, který o stromě rostoucím na území Střední Ameriky informoval španělského krále.
Domorodí indiáni využívali účinků papáji na lidský organismus již možná celá staletí. Navíc mají její plody výbornou sladkou chuť a tak se její pěstování velmi rychle rozšířilo do tropických oblastí všech kontinentů. Dnes je papája v těchto zemích důležitým vývozním aktiklem, který je exportován především do Evropy a USA.
Doporučený denní příjem
Farmaceuticky a potravinářsky využívanou surovinou je v případě papáji především z ní izolovaný enzym papin. V tradičním léčitelství jsou využívány také listy.
Můžeme se setkat s mnoha různými formami, ve kterých se papája používá – čerstvé nebo sušené plody (samostatně nebo ve směsích s jinými druhy ovoce), čajové směsi z plodů i sušených listů, kosmetické přípravky, potravinové doplňky ve formě tablety, kapslí nebo sypkých směsí.
Potravinové doplňky zpravidla obsahují enyzm papain nebo extrakt z papáji. Doporučujeme tyto přípravky nakupovat pouze v renomovaných obchodech se zdravou výživou, bylinářstvích nebo lékárnách. Zajistíte si tak maximální možnou kvalitu užívaného přípravku. Vždy dodržujte doporučené dávkování uvedené na Vámi užívaném produktu nebo se řiďte radou Vašeho lékaře nebo lékárníka.
Původ, výskyt, pěstování
Za původní oblasti výskytu papáji jsou považovány Střední Amerika a sousedící jižní oblasti Mexika. V současnosti roste papája téměř ve všech tropických a subtropických oblastech světa – Indie, jihovýchodní Asie, Austrálie, Afrika Karibik, latinská Amerika, Mexiko a jižní státy USA. Mezi největší světové producenty papáji patří Indie, Brazílie, Mexiko nebo například Nigérie.
Rostlina papáji není odolná vůči mrazu. Optimálními podmínkami pro její pěstování jsou teplé a dostatečně vlhké prostředí.
Papája dorůstá výšky až 9 metrů. Na vrcholu zdřevnatělého stonku vyrůstají velké listy, které tvoří růžici. Rostlina papáji, stejně jako nezralé plody, obsahují mléčnice, ze kterých vylétá latex – míza. Latex papáji je využíván pro velký obsah enzymů a získává se nařezáním nepravého kmene nebo nezralých plodů. Vytékající latex se poté sbírá a dále zpracovává.
Papája obecná může mít oboupohlavné i jednopohlavné květy. Pro komerční produkci jsou na plantážích vysazovány oboupohlavné rostliny, protože samičí květy, které nejsou opylovány plodí malé nejedlé plody.
Plody papáji jsou podlouhlé bobule, které bývají přirovnávány k tykvy. Vnější slupka plodu se při dozrávání mění ze zelené do žlutooranžové. Zralé plody jsou sladké a šťavnaté s chutí připomínající melouny. Plody se sklízí převážně nedozrálé a nechávájí se (podobně jako třeba banány) pozrávat v průběhu distribuce ke konečným spořebitelům. Jejich sklizeň plodu probíhá od začátku léta.
Toxicita
Konzumace papáji většinou nevyvolává žádné negativné vedlejší účinky. V ojedinělých případech však byly evidovány alergické reakce, případně zkřížené alergické reakce na latex a papáju. Pokud Vám užívání papáji způsobí zdravotní komplikace snižte podávanou dávku nebo vysaďte přípravek úplně. Když se Vaše zdravotní potíže nezlepší v průběhu nebo se naopak Vaše potíže zhorší, poraďte se o jejím užívání se svým lékařem.
Konzumace nedostatečně zralých plodů papáji není doporučována těhotným ženám. Velké množství obsaženého latexu může vyvolat kontrakce dělohy, což může být v těhotenství nebezpečné.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro papáju používat následující tvrzení:
Papája podporuje:
-
normální trávení,
-
odbourávání tuku,
-
přirozenou obranyschopnost.
Zajímavosti
Další názvy: melounový strom, melounovník
Pro průmyslové využití papainu (především v potravinářství) bylo z několika důvodu nutné najít alternativní cesty jeho získávání:
-
neustále rostoucí poptávka po papainu,
-
složitý proces extrakce a izolace papainu,
-
náchylnost získaného papainu k oxidaci – nákladné skladování za nízkých teplot, bez přístupu kyslíku,
-
ovlivnění životního cyklu rostlin papáji vnějšími podmínkami – nestabilní produkce.
Je proto využíván takzvaný rekombinantní papain, který je produkován mikroorganismy, do kterých byl vnesen gen pro produkci papainu. Tato technika dosahuje v mnohonásobně kratší době několikanásobně vyšší výtěžky a je dnes běžně využívaná. Rekombinantní papain se používá se jako enzymatický přípravek pro úplný nebo částečný rozklad bílkovin v masném průmyslu – zvýšení křehkosti masa, pekárenství – zlepšení vlastností lepku nebo pivovarnictví – zlepšení kvality piva, vlastností pěny. Má také potenciál pro využití při výrobě sýrů, bílkovinných hydrolyzátů (dochucovadla, potravinové doplňky,.
Papain mohou obsahovat zubní pasty nebo přípravky používané jako alternativa k mechanickému odtranění zubního kamene.
--- konec článku ---