Řepík lékařský – přírodní lékárna ve vaší zahradě
„Věděli jste, že řepík lékařský, často přehlížená bylina, byl v minulosti považován za magickou rostlinu? Kromě podpory trávení a hojení ran se věřilo, že přináší štěstí a ochranu před zlými duchy.“
Základní informace
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je téměř univerzální léčivá bylina, která má velmi široké spektrum účinků na náš organismus. Proto se jí dříve také někdy přezdívalo „Královská bylina“. V historii se řepík používal jako přírodní ochranný prostředek proti zlým duchům a nemocem. Získávala se z něj také přírodní barviva. Nejznámější využití řepíku je však dodnes v lidovém léčitelství, potravinářství, homeopatii i farmacii.
Drogou řepíku, tedy částí, která se farmaceuticky využívá je nať. Někdy se využívá jen olistěná nať nebo kvetoucí nadzemní část bez dřevnatých částí.
Díky širokému spektru obsažených biologicky aktivních látek má řepík celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Ty s oblibou využívali již naši předkové v tradičním lidovém léčitelství. Nejčastěji se řepík používal pro jeho protizánětlivé, svíravé a hojivé účinky. Díky tomu se využíval například při hygieně dutiny ústní, po vytržení zubu, při aftech, paradentóze nebo zánětech dásní. Všeobecně řepík podporuje správnou činnost ledvin, močových cest, jater, sleziny a stimuluje správné trávení. V neposlední řadě se řepík využívá jako podpora při léčbě zánětů dýchacích cest, při bolesti v krku nebo na přetížené a unavené hlasivky. Účinků řepíku na naše zdraví je ještě mnohem více a dozvíte se o nich dále v tomto článku.
Funkce v organismu člověka
Řepík lékařský je tradiční léčivá bylina, která má široké spektrum účinků na náš organismus a dá se použít mnoha různými způsoby. Obsahuje mnoho biologicky aktivních látek, které se vzájemně doplňují a podporují ve svých účincích. Jedná se o bylinu, která je vhodná pro všechny věkové kategorie a obzvláště ji ocení ti, kdo trpí na záněty dásní, nadměrné krvácení, potíže s trávením nebo záněty pokožky.
Díky značnému obsahu tříslovin (taninů) má řepík celkově pozitivní vliv na činnost trávicí soustavy. Podporuje činnost žlučníku a sekreci žluči. Tím je komplexně stimulováno trávení – zejména tuků. Díky tomu se celkově zlepšuje metabolismus lipidů a cholesterolu. Řepík podporuje činnost jater, která je pro správné trávení a celkovou detoxikaci organismu nezbytná. V souvislosti s trávicím systémem řepík eliminuje také průjmy, ať jsou jakéhokoliv původu. Díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům působí řepík pozitivně také při zánětech trávicího systému. Podporuje léčbu zánětů žaludku nebo střev a působí podpůrně na sliznici trávicího traktu.
Antibakteriální a protizánětlivé účinky se hojně využívají také při zevním použití řepíku na pokožku. Podporuje hojení ran, povrchových zranění, jizev, ekzémů a vyrážek. Tlumí zánětlivé procesy na pokožce a přisívá také k léčbě zánětů dásní nebo aft. Celkově působí podpůrně při léčbě řady kožních onemocnění – dá se využít vnitřně i zevně.
Účinná kombinace biologicky aktivních látek zajišťuje silné svíravé neboli adstringentní účinky řepíku. Toho se využívá například v terapii průjmových onemocnění, při nadměrném menstruačním krvácení nebo k ošetření povrchových ran na pokožce. Řepík se používá také jako koagulans, to znamená, že se jedná o látku, která podporuje srážlivost krve.
V neposlední řadě má řepík mírný diuretický účinek. To znamená, že podporuje vznik a vylučování moči. Upravuje tedy nadměrné zadržování vody v těle, čímž trpí velmi často především ženy (zejména v hormonálně nevyrovnaných obdobích – například v menopauze nebo kolem menstruace). Díky tomu řepík podporuje zdraví močového systému, přispívá k pročištění ledvin a močového měchýře a urychluje léčbu zánětů močových cest.
Díky obsažené kyselině křemičité můžeme řepík označit jako vhodný přírodní zdroj křemíku. Ten je nezbytný pro zdravé vlasy a nehty. Napomáhá eliminovat jejich lámavost, podporuje jejich sílu a zdravý vzhled. Podílí se také na mineralizaci kostí, tvorbě kloubních chrupavek a šlach a udržuje pružnost a odolnost cév. Obsažené flavonoidy společně s vitaminem C působí na cévní stěny velmi pozitivně. Podporují jejich odolnost a tím snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění (nemoci srdce a cév).
Všeobecně známé účinky řepíku na naše zdraví:
- Podporuje normální trávení.
- Přispívá k normální činnosti sleziny a jater.
- Podporuje metabolismus tuků a cholesterolu.
- Podporuje celkovou detoxikaci organismu.
- Přispívá k léčbě zánětů dásní a zánětů dutiny ústní.
- Napomáhá léčbě zánětů v dýchacích cestách.
- Podporuje přetížené a unavené hlasivky.
- Pomáhá při léčbě revmatismu a revmatoidní artritidy.
- Má protizánětlivé a hojivé účinky.
- Má svíravé účinky – pomáhá při zástavě krvácení a stahuje rány.
- Napomáhá při nadměrně silné menstruaci.
- Eliminuje vznik anémie (chudokrevnosti).
- Podporuje léčbu křečových žil a bércových vředů.
- Podporuje zdraví ledvin a močových cest.
- Podporuje zdraví očí.
- Podporuje léčbu akné, ekzémů a zánětů pokožky.
- Má uklidňující účinky a podporuje zdravý spánek.
Obsažené účinné látky
Historie
Řepík lékařský je léčivá bylina, která má již velmi dlouhou historii používání. V současnosti se opět dostává do povědomí farmaceutů i potravinářů a opět se stává velmi populární, oblíbenou a využívanou.
Tato bylina byla známá již ve starém Egyptě, kde se využívala například na oční choroby nebo při trávicích potížích. V dochovaných spisech Dioskorida a Plinia se dozvídáme o využití řepíku v tehdejším léčitelství. Využíval se zejména pro podporu trávení a funkce jater. Řepík se využíval také v tradičním asijském léčitelství – v daleké Číně a Indii.
Řepík lékařský dostal pravděpodobně své latinské označení - Agrimonia eupatoria – po pontském králi Mithridatu Eupatorovi. Byl mu podán jako protijed a údajně mu zachránil život. Latinský název „Agrimonia“ vznikl pravděpodobně podle oční choroby, k jejíž léčbě se řepík používal. Ve starověkém Řecku se používal výraz „argemone“ nebo latinsky „argimonia“, což v překladu znamená „hojící oči“ (ona oční choroba se označovala jako „argema“). Ve starověkém Řecku byl řepík zasvěcen Pallas Athéně – dceři nejvyššího boha Dia, bohyni moudrosti. Řepík zde byl používán například k léčbě otevřených ran.
Řepík byl oblíbenou bylinou, která nesměla chybět v žádné klášterní zahradě. Mniši ho velmi často a s oblibou využívali k léčbě žaludečních potíží nebo k hojení otevřených ran. Také známá bylinářka Hildegarda z Bingenu řepík často využívala ve svých receptech a radách. Využívala ho například k přípravě nálevu pro výplachy dutiny ústní při zánětech nebo k přípravě kloktadla na nemocné hlasivky.
Nicholas Culpeper, významný bylinář a léčitel 17. století, popisoval řepík jako univerzální léčivou bylinu, která je „velmi vhodná k hojení boláků a vředů, dokáže zastavit krvácení a pomáhá správnému trávení“. Hojné využívání řepíku na královských dvorech mu dalo i německý název „Konigskraut“ neboli „Královská bylina“.
Vedle lidového léčitelství a bylinářství se řepík využíval také ve všedním životě našich předků. Používal se například k ochraně před negativní energií a na zahánění zlých duchů. Z jasně žlutých květů řepíku se vyrábělo přírodní barvivo a v době panování anglické královny Viktorie se jí řepíkem vyjadřovala vděčnost a úcta.
Podle dochovaných zápisků víme, že se řepík využíval například na nejrůznější záněty, žloutenku, tuberkulózu nebo kožní i žaludeční vředy. V neposlední řadě se využíval také zevně – pro léčbu povrchových ran nebo při hadím uštknutí.
Doporučený denní příjem
Drogou řepíku, která se využívá v potravinářství, je nať, která se někdy využívá i bez květů. V současnosti se všeobecně hodnotí jako zcela bezpečná a zdraví prospěšná bylina, pokud je užívána dle doporučeného dávkování. U této rostliny není legislativně stanovena doporučená ani maximální denní dávka.
Budete-li chtít užívat řepík v podobě doplňků stravy, na trhu je k dispozici většinou zejména v podobě čajových směsí, tinktur, extraktů, sirupů nebo mastí. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Pokud užíváte řepík ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkování dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku. Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálního fyzického i psychického stavu a podobně.
Řepík lékařský je vhodný k zevnímu i vnitřnímu použití. Nejčastěji se užívá ve formě nálevu (nesprávně označovaného jako čaj). Jeho příprava je velmi snadná a každý ji jednoduše zvládne doma. Asi 1 polévkovou lžíci řepíkové drogy spaříme 250 ml vroucí vody a necháme asi 10 minut louhovat. Poté scedíme a nálev popíjíme. Pijeme ideálně jeden šálek třikrát denně.
Další formy, jak lze řepík využít je výroba kloktadla, masti nebo koupele nohou. Zde jsou jednoduché recepty:
- Kloktadlo
2 hrsti řepíkové drogy zalijeme 1 litrem vody, přivedeme k varu a vaříme asi 15 minut. Necháme vyluhovat až do úplného vychladnutí a poté používáme ke kloktání při chrapotu, bolesti v krku, nachlazení nebo zánětech v dutině ústní.
- Mast
Rozehřejeme si asi 250 gramů kvalitního nesoleného vepřového sádla a přidáme asi 2 hrsti nadrobno nařezané nati. Dobře promícháme a velmi krátce povaříme na mírném plameni. Přikryjeme a necháme asi 12 až 24 hodin odstát. Druhý den směs lehce ohřejeme, procedíme přes plátýnko a plníme do připravených nádob, nejlépe skleněných. Po vychladnutí skladujeme v lednici. Používáme na křečové žíly, bércové vředy nebo záněty pokožky.
- Koupel nohou
Asi 1 hrst řepíkové drogy přelijeme ½ litrem vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Následně scedíme a použijeme na koupel nohou, která by měla trvat alespoň 15 minut.
Původ, výskyt a pěstování
Řepík lékařský, latinsky Agrimonia eupatoria, je vytrvalá bylina, která patří do čeledi růžovité (Rosaceae). Pro rostlinu jsou charakteristické měkké chloupky na plodech rostliny, díky kterým se velmi lehce přichytí na jakékoliv zvíře nebo osobu, které s ní přijdou do kontaktu. Tímto způsobem si rostlina lehce zajišťuje své rozmnožování a rozšiřování.
Řepík je běžná a velmi rozšířená bylina, která se vyskytuje v převážné části Evropy, s výjimkou vysokohorských oblastí. Vyskytuje se také v jihovýchodní Asii, Severní Americe nebo Mexiku. Řepík se přirozeně vyskytuje v nížinách i podhorských oblastech, nejčastěji na pastvinách, na loukách nebo na okraji lesů. Nejčastěji se vyskytuje na sušších a slunných stanovištích. Sběr ve volné přírodě je v podmínkách ČR velmi snadný a vhodný. Riziko nechtěné záměny s jiným druhem je velmi malé, a proto je jeho sběr většinou zcela bezpečný. Ideální dobou pro sběr řepíkové natě je červen až srpen.
Pěstování řepíku je v našich podmínkách velmi snadné. Je vhodné ve skleníku i na zahradě a nejlépe se mu bude dařit na slunném a sušším stanovišti.
Zdroj: www.youtube.com
Toxicita
Řepík patří mezi naše nejbezpečnější byliny, a proto se při jeho užívání nemusíme obávat rizika předávkování nebo negativních vedlejších účinků. Pokud užíváte řepík ve formě doplňku stravy (většinou ve formě čajové směsi) dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.
Užívání řepíku se všeobecně doporučuje pro všechny věkové skupiny, kromě dětí mladších 3 let. Je vhodný i k dlouhodobému užívání. Nejsou známy žádné kontraindikace ani negativní vedlejší účinky při jeho užívání.
Ve výjimečných případech se může po konzumaci řepíku vyskytnout alergická reakce – většinou jde o nevolnost, nechutenství, bolesti břicha, případně jiné gastrointestinální potíže. V tomto případě přestaňte potravinu nebo doplněk stravy okamžitě konzumovat. Pokud Vaše neobvyklé zdravotní potíže stále přetrvávají i déle než 2-3 dny po vysazení řepíku, vyhledejte lékařskou pomoc.
Schválená zdravotní tvrzení
Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro řepík lékařský používat následující zdravotní tvrzení:
Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) podporuje normální:
- funkce močové soustavy a ledvin,
- funkce horních cest dýchacích,
- funkce imunitního systému,
- činnost jater a vylučování,
- stav pokožky,
- trávení,
- fungování žlučníku,
- činnost oběhové soustavy.
Zajímavosti
- Lidové názvy pro řepík jsou: královská bylina, eupatorie, hřebíček, konopěnec, řepíček, starček, stouček, útrobník, varkočky Panny Marie nebo traňk Svaté Kunhuty.
- Řepík je společně s tymiánem, měsíčkem, slézem a šalvějí součástí tradiční čajové směsi na chrapot a při bolesti v krku od českého bylináře Jiřího Janči.
- V tradiční fototerapii byl řepík doporučován pro klidný spánek a snadné usínání, a proto byl dříve používán i do výplní polštářů.
- Řepík je velmi vhodný i pro nejmenší děti a často se doporučuje k léčbě tzv. „novorozeneckého a kojeneckého akné“.
- Řepík se dá využít také ve veterinárním lékařství a má podobné použití jako v humánní medicíně.
- Květy řepíku mají kořeněnou vůni, která připomíná meruňky.
- Vzhledem k obsahu aktivních složek má řepíková droga, stejně jako odvar nebo nálev, charakteristickou nahořklou chuť.
--- konec článku ---