Vitamíny bez cenzury

Vitamin B8 – inositol

Lusteniny2.jpg

Věděli jste, že kofein, který je přítomný například v kávě, snižuje vstřebávání inositolu z potravy?

Základní informace

Vitamin B8, inositol, patří mezi velmi málo známý vitamin skupiny B. Přirozeně je inositol syntetizován v lidském organismu, a proto jej nemůžeme považovat za esenciální (tedy nezbytnou) živinu, kterou je nutné přijímat výhradně ze stravy. Pro tuto vlastnost je sporné jeho řazení mezi vitaminy.

Funkce v organismu člověka

Inositol se podílí na struktuře buněčných membrán a podobně jako cholin má vliv na výživu mozkových buněk. V případě nedostatku glukózy slouží inositol jako zásoba energie pro srdce, protože si jej srdeční tkáň dokáže přeměnit na glukózu.

Stejně jako cholin, také inositol je začleněn do metabolismu tuků a cholesterolu. Předpokládá se, že inositol působí preventivně proti ukládání nadměrného množství tuku v játrech. Inositol je začleněn v syntéze fosfolipidů, což jsou esenciální látky pro trávení a vstřebávání tuků, které jsou nezbytné k usnadnění příjmu mastných kyselin do buněk. Fosfolipidy také regulují transport živin a látek do buňky a ven z buňky. Nejdůležitějším izomerem je myo-inositol vyskytující se v rostlinné i živočišné potravě, zejména ve vázaných formách.

V rostlinné potravě je vázanou formou fytová kyselina, která se vyznačuje antioxidačními účinky. Její estery mají protizánětlivé a antikoagulační vlastnosti a podílí se na regulaci koncentrace vápenatých iontů v buňkách. V živočišné potravě je inositol vázaný jako fosfatid. Inositol vykazuje lipotropní účinky, snižuje hladinu tuků v krvi a zamezuje ztučnění jaterních buněk. Má výrazné zklidňující účinky, řídí rovnováhu zinkumědi, je nezbytný pro tvorbu kostní dřeně a snižuje vysoký krevní tlak. Podporuje růst vlasů a brání jejich vypadávání. Je účinný při léčbě kožních onemocnění.

Doporučený denní příjem

Dle přílohy č. 5 k vyhlášce č. 225/2008 Sb. doporučená denní dávka (DDD) inositolu (vitaminu B8) není stanovena. Denní potřeba myo-inositolu se odhaduje asi na 1000 mg.

Nejdůležitější přírodní zdroje

Ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, maso, mléko, vejce, luštěniny.

Toxicita

Žádné toxické působení vitaminu B8 nebylo zjištěno.

Zajímavosti

Vstřebávání inositolu snižuje kofein.

Stabilita inositolu je velmi vysoká - neničí se teplem, světlem ani oxidací.

 

--- konec článku ---