Vitamíny bez cenzury

Síra – nepostradatelná součást bílkovin

Vejce2.jpg

Věděli jste, že nejlepším přírodním zdrojem síry jsou potraviny bohaté na bílkoviny – maso, ryby, vejce, sýry, luštěniny nebo mléčné výrobky?

Základní informace

Síra patří mezi minerální látky, které jsou důležité pro správné fungování celého organismu. Nachází se v celém lidském organismu, především pak v pokožce, vlasech a nehtech.

Funkce v organismu člověka

Hlavní funkcí síry v lidském organismu je podíl na energetickém metabolismu organismu – skladování a uvolňování energie. Síra je obsažena v genetickém materiálu buněk, napomáhá enzymovým reakcím a procesu srážení krve. Je také nedílnou součástí dvou vitaminů ze skupiny B – biotinuthiaminu. Další důležitou funkcí síry je její účast na správné činnosti centrálního nervového systému. Dále se také účastní na činnosti jater, zvláště při tvorbě žluči. V neposlední řadě je síra důležitá také pro stavbu dvou esenciálních aminokyselin – cysteinu a metioninu.

Doporučený denní příjem

Dle přílohy č. 5 k vyhlášce č. 225/2008 Sb. doporučená denní dávka (DDD) síry není stanovena.

Projevy nedostatku

Nedostatek síry způsobuje poruchy růstu, ekzémy, dermatitidy, lámavost vlasů a nehtů a také jejich špatný růst.

Nejdůležitější přírodní zdroje

Síra je obsažena především v potravinách bohatých na bílkoviny (proteiny) – maso, ryby, vejce, sýry, mléčné výrobky, luštěniny nebo obiloviny.

Při konzumaci pestré a vyvážené stravy je příjem síry z potravy plně dostačující potřebám organismu.

Toxicita

Toxicita síry nebyla zjištěna, avšak u zevního podání při vyšších koncentracích síry v přípravku může u citlivých jedinců dojít k podráždění pokožky.

Zajímavosti

Síra se využívá také v různých zevně používaných kosmetických přípravcích – mastech, gelech nebo krémech. Koncentrace síry v těchto přípravcích se pohybuje v rozmezí 5–20 %. V přípravcích tohoto typu se využívá především keratolytického, antibakteriálního a antimykotického účinku síry.

V lázních se používá minerální sirovodíková voda (sirovodík je plyn příšerného zápachu po zkažený vejcích) jako prostředek při lupénce, ekzémech, ale rovněž i nemocech pohybového aparátu. Síra má i antiseberoický účinek (tlumí účinek mazových žláz), proto se používá v přípravcích proti akné (dříve se připravovala lihová suspenze v lékárnách).

 

--- konec článku ---