Vitamíny bez cenzury

Houby – spolehlivá opora pro zdravé i nemocné

Maitake.jpg

Věděli jste, jaké české názvy mají houby označované japonsky jako Shiitake, Maitake nebo Reishi?

Základní informace

Houby od nepaměti patřily do přirozeného jídelníčku našich předků. Jednalo se o sezónní potravinu, která se však dala lehce usušit a uchovat na zimu. Postupem času lidé zjistili, že některé houby působí na jejich zdraví, a začali je více zkoumat a zabývat se jimi. U těchto hub bylo prokázáno působení na lidské zdraví. V současnosti jsou tyto houby velmi oblíbené a žádané, jako zajímavý a účinný doplněk našeho jídelníčku.

Mezi tyto houby v současnosti patří asi 10 druhů, které si postupně přiblížíme. Všechny mají společné to, že obsahují široké spektrum nutričně cenných látek, s působením na naše zdraví. Jsou schopny, díky svému jedinečnému složení, nastartovat v lidském organismu unikátní autoaktivační a regenerační procesy.

Nyní si pojďme něco stručně říct o jednotlivých léčivých houbách:

  • Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná, latinsky Pleurotus ostreatus, je velmi oblíbená houba, která má nejen léčivé účinky, ale navíc je i velmi chutná. Jedná se o dřevokaznou houbu, která se dá výjimečně najít u nás i ve volné přírodě, ale běžně se prodává v obchodech. Používá se zejména při podpoře léčby řady civilizačních onemocnění, jako jsou například vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, diabetes druhého typu (cukrovka), kardiovaskulární onemocnění nebo obezita. Hlíva ústřičná má jedinečnou schopnost podporovat funkci imunitního systému a navíc má i antivirové, antibiotické a protizánětlivé účinky.

  • Reishi – lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá, latinsky Ganoderma lucidum, známější pod japonským jménem reishi, dřevokazná, chorošovitá houba, která pochází z Asie. Někdy se označuje také jako „božská houba nesmrtelnosti“ a v minulosti se jí přisuzovali až magické a zázračné účinky. Dnes již s jistotou víme, že nesmrtelnost nám nepřinese, ale je již prokázána řada pozitivních účinků na naše zdraví. Reishi se využívá především jako podpůrný prostředek při léčbě nádorových onemocnění. Tato houba napomáhá zvýšit účinnost chemoterapie a zároveň eliminovat negativní vedlejší účinky (např. nechutenství, nevolnost nebo úbytek bílých krvinek). Reishi má také antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Pozitivní je také její užívání při léčbě civilizačních onemocnění, jako jsou například hypertenze (vysoký krevní tlak), vysoká hladina cholesterolu, rakovina nebo ateroskleróza.

​​Zdroj: www.youtube.com
  • Shii-take – houževnatec jedlý

Houževnatec jedlý, latinsky Lentinula edodes, je chorošovitá dřevokazná houba, která je známá také pod japonským označení shii-take. Tato houba pochází z Asie a její používání ke gastronomickým i učebným účelům má doslova tisíciletou tradici. Shii-také se využívá zejména k posílení funkce imunitního systému. Je možné ji využít při nachlazení, chřipce, rýmě nebo pro dodání energie při vyčerpání a vysílení. Používá se také pro podporu léčby u onkologických pacientů.

  • Hnojník obecný

Hnojník obecný je jedna z mála hub, která se v historii nepoužívala ve východní medicíně. Historie jeho používání také nesahá velmi daleko – jeho léčivé účinky byly objeveny až ve 20. století v Evropě. Hnojník se využívá zejména pro jeho antidiabetické účinky – to znamená, že podporuje optimalizaci glykémie (hladinu krevního cukru) a celkově stimuluje metabolismus trávení a vstřebávání živin. V neposlední řadě má hnojník také antioxidační, protizánětlivé a antistresové účinky.

  • Korálovec ježatý

Korálovec ježatý je velmi chutná houba, která je výjimečná nejen svým vzhledem, ale i léčebnými účinky na náš organismus. Jeho využití je zejména při podpoře léčby onemocnění trávicího traktu. Přispívá k regeneraci sliznice v trávicím traktu, podporuje léčbu gastritidy, úspěšně se využívá při pálení žáhy, žaludečních vředech nebo při chronickém zánětu žaludeční sliznice. Obdobně jako většina ostatních hub, i korálovec podporuje imunitní systém, snižuje hladinu krevního cukru a má protizánětlivé působení.

  • Maitake – trsnatec lupenitý

Trsnatec lupenitý, známější pod japonským názvem maitake, patří mezi medicinální houby, které jsou unikátní svou delikátní chutí. Maitake se díky obsaženým aktivním látkám využívá především jako podpora léčby diabetu 2. typu, jako prevence vzniku metabolického syndromu a jako doplňková léčba u rakoviny.

  • Housenice čínská

Housenice čínská, známá také pod latinským názvem Cordyceps (Cordyceps synensis) je cizopasná houba pocházející z horských oblastí Himálaje. Stejně jako ostatní houby vykazuje imunomodulační účinky. V tradiční čínské medicíně je ceněná především pro své harmonizační, stimulační a adaptogenní účinky. V současné době nachází využití především u sportovců a lidí s vysokou fyzickou a psychickou zátěží.

Funkce v organismu člověka

Medicinální houby mají celou řadu terapeutických účinků, které jsou ověřeny dlouholetou tradicí používání i nejmodernějšími vědeckými výzkumy. Přesto není možné v současnosti doporučovat medicinální houby jako lék na určité onemocnění. Proto prosím berte informace zde uvedené pouze jako informativní. Tyto informace nejsou radou lékaře. Prosím, pokud máte zdravotní potíže, vždy užívání medicinálních hub konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Mezi nejvýznamnější i nejcennější léčivé houby patří reishi. Používá se především pro posílení přirozené funkce imunitního systému a imunomodulace. Tyto vlastnosti jsou připisovány především polysacharidům, konkrétně beta-glukanům. Podle mnoha studií působí beta-glukany na vznik a vývoj buněk imunitního systému (T-lymfocyty a B-lymfocyty). Jejich aktivací dochází ke stimulaci imunologické ochrany organismu. Beta-glukany i další polysacharidy, které reishi obsahuje, vykazují široké spektrum protinádorových účinků. Tyto látky zlepšují činnost makrofágů, které bojují proti nádorovým buňkám. Tyto účinky mohou být podpůrné především u chemoterapie a/nebo radioterapie. Reishi obsahuje další látky, které mohou pomoci regulovat metabolismus lipidůzabraňovat lipidové peroxidaci krevních tuků. Díky tomu se reishi úspěšně využívá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a metabolického syndromu.

Další významnou a oblíbenou medicinální houbou je shii-take. Mezi nejdůležitější biologicky aktivní látky shii-take patří cyklická sloučenina síry lenthionin a alkaloid eritadenin. Lenthionin má významné imunomodulační a antibakteriální účinky. Eritadenin je známý svým pozitivním účinkem na redukci cholesterolu a ovlivněním celkového metabolismu lipidů v organismu. Díky tomu se shii-take efektivně využívá jako prevence vzniku aterosklerozy. Shii-take také pomáhá optimalizovat krevní tlak. Další účinnou složkou je beta-glukanové frakce označovaná jako lentinan. Ta je zodpovědná za stimulaci imunitního systému.

Hericium neboli korálovec ježatý je vzácná léčivá houba, která obsahuje bioaktivní beta-glukany, rostlinné steroly (ergosterol nebo beta-sitosterol) a esenciální aminokyseliny. Díky obsahu rostlinných sterolů se doporučuje jako podpora při snižování hladiny cholesterolu a při poruše lipidového metabolismu. Hericium se úspěšně využívá jako doplňková léčba při onemocnění trávicího traktu – gastritidách, žaludečních vředech nebo při pálení žáhy. Díky obsahu polysacharidů vykazuje Hericium mimořádné protinádorové a antimetastatické vlastnosti. Obsažené látky zvyšují aktivitu makrofágů a ostatních imunitních buněk, které bojují proti buňkám rakovinným. Hericium také stimuluje aktivitu T-lymfocytů a B-lymfocytů, což jsou buňky zodpovědné za správnou funkci celého imunitního systému.

Mezi nejoblíbenější léčivé houby v rámci Evropy patří zajisté hlíva ústřičná. Její využití je široké, ať už v gastronomii nebo farmacii. Mnoho studií prokázalo její antivirové, antibiotické, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Díky celkové stimulaci imunitního systému se přisuzuje hlívě i protirakovinný efekt. Díky svým účinkům se hlíva jeví jako vhodný doplňkový prostředek k vnitřnímu podání na bradavice virového původu. Hlíva by v tomto případě mohla pravděpodobně působit dvojím mechanismem. Zaprvé by přímo tlumila samotný virus a zadruhé by nepřímo působila pomocí stimulace imunitního systému.

Hnojník obecný je další z medicinálních hub, která má zajímavé účinky na náš organismus a velký potenciál využití ve farmacii i medicíně. Tato houba se využívá především pro své významné antidiabetické účinky. Pravidelné užívání prášku ze sušených plodnic (ve formě doplňku stravy) efektivně eliminuje hladinu glykémie (krevního cukru), zejména po jídle. Pokud užíváte antidiabetické léky nebo inzuin, poraďte se prosím ohledně užívání hnojníku se svým ošetřujícím lékařem. Nevhodná kombinace léků nebo inzulinu a hnojníku může vyvolat až hypoglykémii, což je stav kdy dochází k prudkému poklesu krevního cukru a může být až život ohrožující. V neposlední řadě má hnojník imunostimulační, antioxidační a protirakovinné účinky.

Biologicky aktivní látky (obsah biologicky aktivní látek se liší dle jednotlivých druhů):

Přehled medicinálních hub a jejich všeobecně známé účinky na naše zdraví:

 Český název

  Lat. název

 Všeobecně známé účinky

 Český název

  Lat. název

 Všeobecně známé účinky

Hlíva ústřičná

Pleurotus ostreatus

snižuje krevní tlak

Hnojník obecný

Coprinus comatus

snižuje hladinu glykémie

působí proti srážení krve

podporuje trávení

snižuje hladinu cukru v krvi

udržuje pružnost a pevnost cév

má antibakteriální účinky

podporuje krevní oběh

má antivirové účinky

působí preventivně proti vzniku aterosklerózy

snižuje hladinu cholesterolu

má antioxidační účinky

posiluje imunitní systém

snižuje krevní tlak

detoxikační účinky

podporuje léčbu hepatitidy

podporuje krvetvorbu

podporuje chuť k jídlu

podporuje růst vlasů

působí antibakteriálně

podporuje zdravý vzhled pokožky

podporuje léčbu hemoroidů

Korálovec ježatý

Hericium erinaceus

podporuje funkci trávicího traktu

Lesklokorka lesklá

reishi

Ganoderma lucidum

podporuje imunitní systém

eliminuje pálení žáhy

má protirakovinné působení

stimuluje imunitní systém

má antibakteriální působení

snižuje hladinu krevního cukru

vykazuje antivirové účinky

má antibakteriální účinky

působí proti mykózám

má protizánětlivé působení

snižuje vysoký krevní tlak

působí preventivně proti vzniku Alzheimerovy choroby

snižuje hladinu cholesterolu

napomáhá při léčbě gastritidy

dodává energii

působí proti vzniku žaludečních vředů

má protizánětlivé účinky

působí detoxikačně

Houževnatec jedlý

shii-take

Lentinula edodes

podporuje imunitní systém

Housenice čínská

Cordyceps sinensis

posiluje imunitní systém

podporuje léčbu nachlazení a chřipky

dodává energii a vitalitu

dodává energii

optimalizuje hladinu curku v krvi

eliminuje vyčerpání

zvyšuje tvorbu testosteronu

podporuje činnost jater a ledvin

podporuje sexuální funkce

snižuje příliš vysoký krevní tlak

podporuje kardiovaskulární systém

má protirakovinné účinky

podporuje funkci ledvin

podporuje trvorbu a aktivitu bílých krvinek

působí proti fyzické únavě, zlepšuje odolnost proti stresu

má antibakteriální účinky

podporuje fyzický výkon

zkracuje dobu regenerace po fyzickém výkonu

Historie

Většina medicinální hub byla používána již v daleké historii a již naši předkové svým pozorováním zjistili, kdy a na co kterou houbu použít. Medicinální houby byly oblíbené především ve východní medicíně, ale v současnosti se stávají velmi populární i v medicíně západního stylu.

Reishi je jedna z léčivých hub, o které máme mnoho písemných historických záznamů. Podle těchto záznamů se reishi používala již někdy v období 25 až 220 n. l. Reishi je zmiňována i v herbáři Shen Nong Ben Cao Jing (dynastie Han). Využití této houby bylo velmi široké a univerzální. Ale protože se jednalo o velmi drahou a cennou surovinu, měli k ní přístup jen ti nejbohatší a nejvlivnější. V Číně tato houba symbolizovala bohatství, zdraví, dlouhověkost a dokonce nesmrtelnost. Západní medicína „objevila“ kouzlo reishi až poměrně pozdě – okolo roku 1781. Tehdy byla popsána badatelem Williamem Curtisem. Především ve druhé polovině 20. století stále zájem o reishi roste a dostává se stále více do zájmů farmaceutů, lékařů i vědců.

Shii-take má doslova tisíciletou tradici využívání v asijské medicíně, jména v Číně a Japonsku. Japonské spisy z roku 199 n. l. podávají zprávu o tom, jak japonský kmen přinesl houbu shii-take jako výjimečný dar svému císaři. Ve strarých spisech se dozvídáme o shii-také samé zajímavé informace – například to, že je označována jako elixír života. Pozdější texty dokonce dokumentují snahu o kultivování a cílené pěstování této houby. V roce 1313 vznikl první oficiální návod na speciální techniku kultivace a pěstování shii-take. V současnosti je tato houba komerčně pěstována prakticky po celém světě.

Hnojník obecný je jedna z mála medicinálních hub, které nebyly v historii využívány v rámci východní medicíny. Její účiny na lidské zdraví se dostaly do našeho zájmu až v průběhu 20. století v Evropě. Výzkum účinků hnojníku i jeho komerční pěstování má svůj původ v Německu. V současnosti je však centrem světové produkce této léčivé houby Čína.

Tradiční čínská medicína po staletí využívala i u nás dobře známou hlívu ústřičnou. První psané záznamy o ní najdeme v Shennong Bencao Jing. Uměle začala být rozmnožována a pěstována již kolem roku 199 n. l. V Evropě byla poprvé popsána až mnohem později, a to roku 1775. Zasloužil se o to dánský přírodovědec N. J. Freuherr.

Hericium neboli korálovec je oblíbenou potravinou i léčivou houbou v jednom. Již v dávné historii se s oblibou využívala v tradiční čínské medicíně. Hericium však znali i Indiáni v Severní Americe. Podrobnější zkoumání a vědecký zájem o hericium přišel až v průběhu 18. století. Největší zásluhu na tom měli dva muži – francouzský vědec J. B. F. Bulliard a anglický mykolog Ch. H. Persoon.

Doporučený denní příjem

Všeobecně můžeme jedlé houby, včetně těch medicinálních hodnotit jako naprosto bezpečnou součást pestré a vyvážené stravy, pokud jsou konzumovány v přiměřeném množství. Je nutné vždy sbírat ve volné přírodě jen houby, které bezpečně poznáme jako jedlé druhy. V obchodech je možné zakoupit jen jedlé a zdravotně nezávadné houby. Medicinální houby považujeme za přirozenou součást stravy, ale mohou soužit i jako její vhodný suplement ve formě potravinových doplňků. Doporučená denní dávka ani maximální denní dávka medicinálních hub není legislativně stanovena.

Budete-li chtít užívat medicinální houby v podobě doplňků stravy, na trhu je k dispozici široká škála výrobků, které tyto složky obsahují. Jedná se zejména o kapsle, tobolky, tablety nebo prášky. Při výběru přípravků se prosím vždy zaměřujte na kvalitní suroviny i zpracování a vybírejte si přípravky ideálně v lékárnách, kvalitních prodejnách se zdravou výživou, bylinářstvích nebo od renomovaných výrobců na internetových obchodech. Pokud užíváte medicinální houby ve formě doplňků stravy, vždy se řiďte doporučeným dávkováním dle výrobce. Doporučené dávkování jednotlivých výrobků se může lišit dle složení přípravku.

Orientační dávkování u většiny medicinálních hub je obvykle následující:

Úvodní terapeutická dávka pro:

Dospělé osoby denní dávka houbového extraktu denní dávka houbového prášku
do 65 kg 900–1200 mg 1500–2000 mg
nad 65 kg 1800 mg 2000–3000 mg

 

Přesné dávkování se vždy odvíjí od konkrétního složení přípravku, zdravotních potíží, aktuálním fyzickém i psychickém stavu a podobně.

Toxicita

Všeobecně můžeme medicinální houby (stejně tak jako ostatní jedlé houby) považovat za bezpečnou potravinu, která může mít i velmi pozitivní účinky na naše zdraví, pokud je konzumován v adekvátní době, u adekvátního pacienta a ve vhodné formě. Pokud chcete medicinální houby užívat ve formě doplňku stravy, dodržujte vždy doporučené dávkování dle výrobce. Doporučujeme nakupovat jen kvalitní produkty v lékárnách, prodejnách zdravé výživy nebo od spolehlivých a ověřených výrobců.

Při nákupu medicinálních hub nebo produktů z nich je vhodné znát jejich původ a kvalitu. Výrobce, který nabízí velmi jakostní produkty, nám může zaručit, že surovina nebyla kontaminována těžkými kovy ani rezidui jiných chemických látek. Je vhodné se o tuto problematiku u medicinálních hub zajímat, protože se jedná o přírodní suroviny, které do sebe velmi snadno akumulují složky z životního prostředí, je zde vyšší riziko kontaminace. U doplňků stravy se zaměřme na jejich kvalitu a u kvalitního výrobce si můžeme vyžádat i certifikát o analýze daného produktu, který nám bude zaručovat mikrobiologickou, chemickou a fyzikální jakost daného přípravku.

Medicinální houby mohou vyvolat alergickou reakci nebo nesnášenlivost. Pokud se při užívání terapeutických dávek medicinálních hub vyskytnou neobvyklé zdravotní potíže (bolesti hlavy, gastrointestinální potíže – průjem, zácpa, bolesti břicha apod.), snižte dávkování nebo raději přestaňte přípravek užívat. V případě akutních potíží urychleně vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud jsou Vaše potíže mírné, ale neodezní samovolně za 2-3 dny, poraďte se prosím se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Při konzumaci medicinálních (ani klasických) hub nikdy nekombinujte tuto potravinu s alkoholem. Tato kombinace může velmi snadno vyvolat těžké zažívací potíže jako je zvracení nebo průjem.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro lesklorokru lesklou (reishi), která se řadí mezi medicinální houby, používat žádná schválená tvrzení.

Lesklokorka lesklá (Ganoderma Lucidum, Reishi) podporuje:

  • přirozenou obranyschopnost - imunitní systém,
  • normální funkce oběhové soustavy,
  • normální hladinu cholesterolu v krvi.

Zajímavosti

  • Houby shiitake se na celém světě vyprodukuje asi 2 miliony tun.

  • Roční produkce hlívy ústřičné na celém světě je asi 5 milionů tun a je v současnosti větší, než je produkce nejznámější pěstované houby – žampionu.

  • Korálovec ježatý má díky svému zajímavému tvaru neobvyklé názvy, a to nejen v češtině. Překlad z dalších jazyků je například „opičí hlava“, „lví hříva“ nebo „bílá bambule“.

  • Hnojník obecný se v angličtině nazývá „lawyerʼs wig“, což v překladu znamená „právnická paruka“. Je zřejmé, že tento název byl odvozen od podobnosti tvaru houby s typickými parukami, které nosí angličtí právníci a soudci.

  • Jiné názvy pro maitake jsou „beraní hlava“, „ovčí hlava“, „lesní slepice“ nebo „kumotake“.

  • Cordyceps má, oproti ostatním jmenovaným medicinálním houbám, velmi specifický životní cyklus. Houba je cizopasníkem v tělech hmyzu, na která se přichytí spory houby při vegetativním rozmnožování. Cordyceps parazituje v těle hmyzu, dokud jej uplně nezahubí. Poté přežívá v tělních schránkách hmyzu, ze kterých vyrůstají nové plodnice houby se sporami.

Zdroj: www.youtube.com

--- konec článku ---

Doporučené produkty