Vitamíny bez cenzury

Spirulina – potravina budoucnosti

Spirulina.jpg

Věděli jste, že podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je spirulina velmi hodnotnou a zdraví prospěšnou potravinou, kterou bez nadsázky označují jako „nejlepší jídlo pro naši budoucnost“?

Základní informace

Spirulina je označení pro celý rod sladkovodních sinic a velmi často ji v dnešní době řadíme mezi takzvané zelené superpotraviny. Jedná se o výjimečné potraviny s vysokým obsahem živin v netoxické a snadno vstřebatelné formě. Spirulina má velmi zajímavé spektrum účinků na lidské zdraví. Velmi často se doporučuje vegetariánům a veganům, protože obsahuje velké množství kvalitních bílkovin. Bílkoviny neboli proteiny, které jsou obsaženy ve spirulině, obsahují všech 8 základních aminokyselin, které společně vytváří komplexní bílkovinu.

Buňky sinic jsou spirálovitého tvaru – podle toho dostaly také svůj název. Typický je vysoký obsah barviva chlorofylu a fykocyaninu. Díky těmto přírodním barvivům jsou sinice tmavě zelené až modrozelené barvy.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je spirulina velmi hodnotnou a zdraví prospěšnou potravinou, kterou bez nadsázky označují jako „nejlepší jídlo pro naši budoucnost“. Toto označení dostala spirulina již v roce 1974 na první Světové konferenci o jídle. WHO oceňuje spirulinu zejména pro vysoký obsah minerálních látek, vitaminů a kvalitních bílkovin. Vyzdvihuje také to, že je vhodná pro všechny věkové kategorie a její užívání nemá žádné negativní vedlejší účinky ani nenese žádná zdravotní rizika.

Ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu se v současnosti nejvíce využívají druhy Arthrospira platensisArthrospira maxima

Automatický překlad do češtiny k dispozici (návod pro nastavení)
Zdroj: www.youtube.com

Funkce v organismu člověka

Spirulina vykazuje unikátní nutriční složení, které z ní vytváří komplexní doplněk stravy se zajímavými účinky na náš organismus.

Spirulina obsahuje, podobně jako chlorella, velmi vysoký obsah přírodního barviva – chlorofylu. Jedná se o zelené barvivo, které dává barvu všem rostlinám, sinicím a některým řasám. Některé typicky zelené potraviny také obsahují vysoké množství chlorofylu – jedná se například o brokolici, špenát, petržel, kopřivy, řeřichu apod. Chlorofyl má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví:

  • zvyšuje schopnost těla produkovat hemoglobin, a tím zvyšuje kvalitu a množství červených krvinek, což má celou řadu pozitivních dopadů na organismus,
  • podporuje hojení ran včetně hemeroidů a popálenin, má dezinfekční a hojivé účinky,
  • podporuje imunitní systém a má protiinfekční účinky,
  • má antioxidační účinky,
  • eliminuje nepříjemný tělesný zápach – má přírodní deodorační vlastnosti,
  • vyrovnává výkyvy krevního tlaku,
  • posiluje a regeneruje oči.

Vedle chlorofylu je nejvíce zastoupeným barvivem v buňkách spiruliny fykocyanin. Jedná se o barevný pigment podobný chlorofylu, ale má modrofialovou barvu a má unikátní schopnost fotosyntézy i při nízké úrovni slunečního svitu. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů má fykocyanin značné antioxidační a protizánětlivé účinky a podporuje přirozenou funkci imunitního systému.

Další účinné látky obsažené ve spirulině jsou bílkoviny a esenciální aminokyseliny. Spirulina obsahuje 50-70 % bílkovin, které obsahují všech 8 esenciálních aminokyselin a další aminokyseliny neesenciálních. Esenciální aminokyseliny jsou takové, které si lidský organismus neumí sám vytvořit, a proto je nezbytně nutný jejich příjem v potravě. Vstřebatelnost bílkovin ze spiruliny je velmi vysoká – pohybuje se okolo 75-80 %, což zajišťuje ideální využití v organismu.

Zajímavou látkou, díky které má spirulina řadu pozitivních účinků na naše zdraví je kyselina gama linoleová (GLA). Jedná se o esenciální nenasycenou mastnou kyselinu, která se hojně vyskytuje například v oleji z pupalky dvouleté nebo brutnáku lékařského. GLA vykazuje protizánětlivé účinky v organismu a podporuje například udržování dobré kvality pleti.

Celou řadu zajímavých účinků spiruliny zabezpečuje vysoký obsah enzymů. Jedná se především o glutathion a superoxid dismutázu. Tyto enzymy společně s dalšími látkami v organismu tvoří takzvaný antioxidační systém. Společným působením pomáhají neutralizovat škodlivé účinky volných radikálů.

V neposlední řadě je velmi zajímavý obsah mnoha vitaminů ve spirulině. Jedná se například o spektrum vitaminů skupiny B -  thiamin, riboflavin, niacin, pyridoxin, kyselina pantotenová, kyselina listovávitamin B12. Velmi vysoký je ve spirulině obsah vitaminu A, resp. beta karotenu. Jedná se o velmi důležitý antioxidant, který je provitaminem vitaminu A – to znamená, že lidské tělo si je schopno z beta-karotenu samo vytvořit přímo vitamin A. Beta karoten je důležitým antioxidantem – podporuje tedy udržování rovnováhy mezi volnými radikály a antioxidanty a chrání náš organismus před oxidačním stresem. Velmi překvapující je množství beta-karotenu, které je obsaženo ve spirulině – jedná se asi o 3900 % množství než je v mrkvi (které je pokládána za nejlepší zdroj betakarotenu v naší stravě).

Spirulina obsahuje také zajímavé zastoupení minerálních látek. Z výživového hlediska je pro nás nejdůležitější vysoký obsah železa v chelátové formě. Pro zajímavost uvádím, že 10 g spiruliny obsahuje stejné množství železa jako 450 g špenátu. Z minerálních látek jsou dále zastoupeny vápník, zinek, jod, draslík, hořčík, selen, chrommangan.

Spirulina vykazuje zajímavé zastoupení sacharidů – obsahuje totiž specifické mukopolysacharidy. Jedná se o složené cukry, které jsou provázány s aminokyselinami, jednoduchými cukry a někdy i celými bílkovinami. Díky této struktuře jsou pro člověka kompletně stravitelné (na rozdíl od celulózy, která tvoří stěnu všech rostlinných buněk a lidské tělo ji neumí přirozeně strávit). Mukopolysacharidy jsou velmi výživné a mají významné protizánětlivé působení a působí na posílení tkání, zejména pojivových. 

Zdroj: www.youtube.com

Unikátní složení spiruliny zajišťuje komplexní péči o naše zdraví.

Účinky spiruliny na lidský organismus:

  • zvýšení vitality organismu,
  • snížení únavy,
  • zmírnění alergií,
  • podpora zažívání – např. při užívání antibiotik,
  • podpora přirozené obranyschopnosti – funkce imunitního systému,
  • zvýšení odolnosti proti virovým i bakteriálním onemocněním,
  • podpora funkce jater a ledvin,
  • podpora správné krvetvorby,
  • prevence očních onemocnění,
  • podpora udržení optimální hladiny cholesterolu v krvi,
  • antioxidační působení – pomáhá bojovat proti nadbytku volných radikálů,
  • protizánětlivé působení,
  • posiluje regenerační schopnost lidského organismu,
  • detoxikuje organismus a pomáhá vylučování škodlivin,
  • příznivě působí na nervový systém.

Rady pro dosažení maximálního účinky při užívání spiruliny:

  • přípravek užívejte ideálně ráno, nalačno, minimálně 30 minut před snídaní,
  • dodržujte doporučené denní dávkování,
  • doporučujeme dlouhodobé a pravidelné užívání.

Historie

Sinice jsou považovány za jeden z vůbec nejstarších organismů na naší zemi. Vědci sinice přirovnávají k bakteriím, přesněji řečeno cyanobakteriím. Jedná se o speciální typ bakterií, které využívají fotosyntézu. Dle současných informací víme, že s největší pravděpodobností vděčíme právě sinicím za to, že máme v současnosti v naší atmosféře kyslík, bez něhož by život na naší planetě Zemi vůbec nemohl existovat.

Historie využívání spiruliny a jejích účinků na naše zdraví sahá až do doby starých Aztéků a Mayů. Pozitivní účinky této sinice dobře znali také asijské a africké kmeny. 

Doporučený denní příjem

Spirulina je v současnosti dostupná v široké škále forem - především ve formě kapslí, tablet, tobolek nebo prášku. Důležité je zajímat se o kvalitu použité suroviny i formu zpracování, doporučuje se zaměřit se na kvalitní produkty od ověřených výrobců, které je možné zakoupit v lékárnách, bylinářstvích nebo ověřených prodejnách se zdravou výživou. Je důležité vždy se řídit doporučeným dávkováním dle výrobce.

Všeobecné doporučení příjmu spiruliny se pohybuje minimálně okolo 1 gramu za den. S touto dávkovou se doporučuje také většinou začínat a postupně dávkování zvyšovat. Doporučený příjem se pohybuje většinou okolo 2 až 8 gramů za den. Vždy však záleží především na doporučení výrobce.

Jednoznačně můžeme říci, že při užívání spiruliny se nemůžeme předávkovat, jedná o takzvanou bezpečnou potravinu, kterou je možné konzumovat i ve vyšších dávkách. Ideální je její pravidelná a dlouhodobá konzumace. Pro dosažení maximálního účinku se doporučuje užívat spirulinu vždy minimálně 30 minut před jídlem nebo dvě hodiny po jídle. Pro začínající konzumenty se doporučuje začínat s dávkováním velmi pomalu a postupně, aby mělo tělo dostatek času zvyknout si na její příjem. Ze začátku můžeme začít s velmi malými dávkami – například jen 0,5 gramu 1 denně. Po týdnu užívání zvýšit dávku na 0,5 gramu 2 krát denně. Po týdnu opět zvýšit denní dávku na 0,5 gramu 3krát denně. A podobných způsobem dávkování navyšovat až k dosažení optimálního příjmu. Vždy je nutné se řídit doporučením výrobce daného doplňku a také subjektivním stavem při užívání.

Je důležité se připravit na to, že pozitivní účinky se dostavují někdy až po delší době soustavného užívání – účinky se projevují postupně a většinou se doporučuje kůru udržovat minimálně 1 až 2 měsíce. Všeobecně je užívání spiruliny vhodné i dlouhodobě – v takovém případě působí i preventivně.

Předtím než si koupíte svou spirulinu, doporučujeme se orientovat podle následujících kritérií a udělat si přehled v nabízených produktech, kterých je na našem trhu opravdu spousta.

Hlavní kritéria při výběru spiruliny:

  • místo pěstování,
  • obsah těžkých kovů a jiných škodlivých látek,
  • proces dezintegrace – rozbití buněčné stěny,
  • obsah přídatných látek,
  • barva,
  • vůně,
  • chuť,
  • vzhled,
  • cena,
  • ověřený výrobce.

Zjistěte si, na jakém místě se pěstuje spirulina, která je použita k výrobě daného doplňku stravy. Ideální pro správný růst a maximální jakost suroviny je čistá přírodní voda, dobré klimatické podmínky a velké množství slunečního svitu. Ideální je zaměřit se na surovinu s označením BIO, která Vám garantuje nejvyšší jakost.

Protože surovina samotná má vysokou schopnost absorbovat těžké kovy a další toxické látky, děje se tomu i při jejím pěstování. Pokud je tedy pěstována ve znečištěném prostředí, do finálního produktu se mohou dostat rezidua chemických látek nebo těžkých kovů. Podobně jako v prvním bodě, i zde platí pravidlo, že je jistější dávat přednost BIO produktům.

Na rozdíl od chlorelly má spirulina buněčné stěny tvořeny mukopolysacharidy. Jedná se o komplexní sloučeniny cukrů a aminokyselin nebo bílkovin, které jsou všeobecně velmi dobře stravitelné pro lidský organismus. Na rozdíl od spiruliny je tedy zcela zbytečné při zpracovávání suroviny používat proces dezintegrace buněčných stěn. Toho někdy zneužívají obchodníci, kteří zdůrazňují, že jejich produkt spirulina prošel speciálním technologickým zpracování a je díky tomu nejlépe stravitelný v organismu. Jde o nesmyslný argument, kterým je často odůvodňována zbytečně navýšená cena produktu.

Velmi důležité je zaměřit se na složení daného přípravku. Zaměřte se prosím na přípravky, které obsahují pouze kvalitní 100% spirulinu bez obsahu přídatných látek. Přídatné látky jsou schválené látky, ale v případě tablet spiruliny jsou zcela zbytečné, protože surovinu lze velmi dobře lisovat do tablet i bez jejich přídavku. Jedná se o látky neaktivní, které jen zvyšují objem finálního výrobku a značně snižují jeho kvalitu a účinnost.

Jednoduchým senzorickým ukazatelem kvality spiruliny je její barva, která by měla být tmavě zelená až zeleno modrá. Pokud je barva světlejší nebo naopak s odstínem do hnědé až černé jedná se o nekvalitní surovinu.

Dalším senzorickým ukazatelem je vůně. Měla by být velmi podobná vůni sypaného zeleného čaje. Charakteristická vůně spiruliny je po zelených řasách. Nekvalitní suroviny mohou mít zápach po kvašení, plísních nebo zatuchnutí.

Nejzákladnějším ukazatelem kvality spiruliny je její chuť. Pro ty, kdo nejsou na chuť spiruliny zvyklí, může být její zhodnocení náročnější. Chuť by měla být typická pro řasy a sinice. Neměly by být přítomny žádné cizí příchutě. Spirulinu v tabletách je možné rozkousat nebo spolknout vcelku a zapít dostatečným množstvím tekutin.

Vzhled by měl být typický pro daný produkt. Tablety spiruliny by měly být hladké až mírně lesklé. Struktura tablety by měla být zcela jednolitá, bez jakýchkoliv přechodů. Pokud jsou v tabletě viditelné barevné rozdíly nebo je struktura dokonce tečkovaná, značí to obsah přídatných látek.

Je velmi náročné stanovit, jaká by měla být optimální cena za kvalitní produkt. Z výše řečených důvodů je jasné, že pěstování spiruliny i její zpracování je finančně poměrně náročné. Nižší cena nám může naznačovat, že se jedná o méně kvalitní produkt. Ale na druhou stranu ani velmi vysoká cena nám nemůže jednoznačně zaručit vysokou jakost produktu. Při výběru je proto nutné důkladně hodnotit veškerá výše zmíněná kritéria.

Doporučujeme nakupovat produkty u ověřených výrobců nebo dovozců, případně v lékárnách, osvědčených prodejnách se zdravou výživou nebo bylinářstvích.

Původ, výskyt a pěstování

Přirozeně se spirulina vyskytuje především v tropických a subtropických jezerech. Pro svůj růst jsou pro ně důležité optimální podmínky – ideální je pro ně dostatek slunečního světla, čistá voda a ovzduší bez znečištění, teplé klima a voda s vysokou hodnotou pH a vyšší koncentrací hydrogenuhličitanů a uhličitanů. Přirozený výskyt je v Africe, Asii a Střední i Jižní Americe.

Pro správný růst spiruliny jsou bezpodmínečně nutné vhodné podmínky – v opačném případě nikdy nebude finální produkt kvalitní. Dostatek slunečního záření je nutný pro správnou funkci fotosyntézy. Díky tomu má sinice tak vysoký obsah prospěšného chlorofylu, který jí dává její charakteristickou barvu. Pro správný metabolismus a růst sinice je nezbytně nutné velmi čisté prostředí – zejména voda a vzduch.

Pěstování spiruliny vždy probíhá pod nepřetržitým dohledem a s přísnou kontrolou podmínek pěstování. Při dosažení požadovaných parametrů se spirulina sklízí a následně zpracovává dle požadavků výrobce doplňku stravy. Zpracování suroviny by mělo probíhat velmi šetrně, ale účinně, aby byla získaná surovina efektivně vstřebatelná v našem trávicím traktu, ale zároveň aby nebyly znehodnoceny nutriční látky v ní obsažené.

Zdroj: www.youtube.com

Toxicita

Všeobecně spirulinu považujeme za bezpečnou, je však nutné dodržovat doporučené dávkování, nebo užívat dle rady s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. 
Existují jisté populační skupiny, pro které není užívání spiruliny běžně doporučováno:

  • Děti do 3 let věku – nedoporučuje se podávat zejména ve formě tablet, protože ještě nemají zcela dobře vyvinutý polykací reflex.
  • Osoby s fenylketonurií – užívání spiruliny se nedoporučuje, protože se jedná o surovinu, která obsahuje fenylalanin.
  • Těhotné a kojící ženy – vědecky ověřené informace ohledně užívání spiruliny pro těhotné a kojící ženy jsou nedostačující, a proto se v těhotenství ohledně užívání spiruliny poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.
  • Lidé s autoimunitním onemocněním – působením spiruliny dochází k posílení imunitního systému, čímž může dojít ke zhoršení projevů autoimunitních onemocnění.
  • Při užívání následujících léčiv se o vhodnosti kombinace se spirulinou poraďte se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem – Predisol (léčivo, které se užívá k léčbě astmatu), Adalimumab (Humira), Azathioprin (Imuran), Cyklosporin (Neoral), Etanercept (Enbrel), Infliximab (Remicade), Leflunomid (Arava), Methotrexat, Mycophenolate (CellCept).

Při užívání spiruliny se mohou vzácně vyskytnout některé nežádoucí vedlejší účinky. Pokud se u vás při užívání spiruliny objeví některé z níže uvedených potíží, doporučuje se většinou snížit užívanou dávku, ale v užívání stále pokračovat a nepřestávat. Jde jen o to, aby si Vaše tělo přivyklo na příjem spiruliny. 

Potíže, které se mohou vyskytnout při užívání spiruliny:

  • alergie – zarudnutí kůže, vyrážka, svědění, otoky,
  • gastrointestinální potíže – nevolnost, průjem, zácpa, zvracení, nadýmání, v prvních týdnech užívání se může stolice zbarvit do zelena – může se vyskytnout zejména, pokud užíváte spireinu v kombinaci s chlorelou.

Většinou nežádoucí vedlejší účinky samy velmi rychle vymizí po několika dnech užívání. Znamená to, že si organismus přivykl na příjem spiruliny. Pokud by vedlejší účinky přetrvávaly delší dobu, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem, snižte užívané množství spiruliny nebo přestaňte přípravek úplně užívat.

Schválená zdravotní tvrzení

Dle aktuálního seznamu schválených zdravotních tvrzení, který vydal EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) je možné pro spirulinu používat následující tvrzení.

Spirulina podporuje:

  • antioxidační působení,
  • normální hladinu cukru v krvi,
  • přirozenou obranyschopnost – funkci imunitního systému,
  • vitalitu, energii a tonus,
  • kontrolu tělesné hmotnosti.

Zajímavosti

Zajímavosti ze složení spiruliny:

Obsahuje:

  • o 2 300 % více železa než špenát,
  • o 3 900 % více beta karotenu než mrkev,
  • o 300 % více vápníku než mléko,
  • o 375 % více bílkovin než tofu.

Jednou zajímavostí je obrovská odolnost a adaptabilita neboli přizpůsobivost sinice jako organismu. Existují totiž druhy, které se dokázaly přirozeně přizpůsobit na život v pouštních podmínkách. Tyto druhy dovedou přežít i v době sucha a dokonce při teplotách až kolem 70°C. Při těchto podmínkách se v buňkách těchto sinic přeměňuje část bílkovin na sacharidy, aby bylo zabezpečeno přežití organismu.

 

--- konec článku ---